The role of mGluR5 on the ketamine-induced affective processes in Wistar rats
Wistar sıçanlarında ketamin kaynaklı duygusal süreçlerde mGluR5'in rolü
- Tez No: 866981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ketamin hızlı antidepresan özelliği olan bir non-kompetetif NMDAR antagonistidir. Ketamin sadece NMDAR'ı değil, diğer glutamaterjik reseptörleri de etkileyen kompleks bir çalışma mekanizmasına sahiptir. mGluR5 ketaminin psikotik ve anestezik özellikleri ile ilişkisi bakımından incelenmiştir; ancak bu reseptörün ketaminin terapötik etkilerindeki rolü bilinmemektedir. Bu tez çalışması, mGluR5'in ketaminin antidepresan, anksiyolotik ve korku belleği süreçlerindeki rolünü erişkin Wistar sıçanlarında araştırmaktadır. Bu bağlamda iki grup deney gerçekleştirdim. İlk olarak, akut mGluR5 aktivasyonunun ketaminin (10 mg/kg) terapötik etkilerini nasıl etkilediğini araştırmak için pozitif allosterik modülatör CDPPB kullandım. Daha sonra, mGluR5 ketlenmesi ile ketaminin potansiyel sinerjistik antidepresan etkisini değerlendirmek için mGluR5 antagonisti MTEP'yi, sub-efektif ketamin (1 mg/kg) ile birleştirdim. Davranışsal çaresizlik, lokomotor etkinlik, anksiyete benzeri davranış ve korku belleği sırasıyla ZYT, AAT, YALT ve işitsel korku koşullanmasında sınandı. CDPPB ile mGluR5 aktivasyonu ketaminin antidepresan etkisini kısmen blokladı. MTEP ve ketaminin birlikte uygulanması ise güçlü bir sinerjistik antidepresan etki gösterdi. Ancak bu uygulama MTEP ve ketaminin tek başına gösterdiği anksiyolotik etkiyi blokladı. Bu sonuçlar, mGluR5 ketlenmesinin veya baskılanmasının ketaminin hızlı antidepresan etkisine katkı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ketamine is a non-competitive NMDAR antagonist with fast-onset antidepressant properties. Ketamine has a complex mechanism of action, not only targeting the NMDAR, but also affecting other glutamatergic receptors. mGluR5 has been investigated in relation to the psychotic and anesthetic properties of ketamine, while its role in mediating the therapeutic effects of ketamine remains unknown. This thesis investigated the role of mGluR5 on the antidepressant, anxiolytic and fear memory-related effects of ketamine in adult male Wistar rats. Two sets of experiments were conducted. First, I utilized the PAM CDPPB to investigate how acute mGluR5 activation affects the therapeutic effects of ketamine (10 mg/kg). I subsequently tested the potential synergistic antidepressant effect of mGluR5 antagonism and ketamine by combining MTEP with a sub-effective dose of ketamine (1 mg/kg). Behavioral despair, locomotor activity, anxiety-like behavior, and fear memory were respectively assessed in the FST, OFT, EPM, and auditory fear conditioning. The activation of mGluR5 via CDPPB partially blocked the antidepressant effect of ketamine without changing locomotor activity. In contrast, the combinatorial administration of MTEP and ketamine exhibited a synergistic antidepressant effect. The MTEP + ketamine treatment, however, blocked the anxiolytic effect observed by sole administration of MTEP or the low dose ketamine. These results suggest that suppressed mGluR5 activity may be an underlying mechanism of the ketamine's rapid antidepressant effect.