Sağlık kurumu çalışanlarının yaşam yönelimi ile iş yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between life orientation and quality of work life of health institution employees
- Tez No: 867024
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE DİDEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yaşam yönelimi, kişilerin benlik duygusuyla birlikte fiziksel, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamlarla uyumlu olarak kendini geliştirmesidir. Yaşam yöneliminin alt yordayıcısı olarak kabul edilen iyimserlik duygusu her durumda olumlu düşüncelere sahip olmayı ve umudu kendisine yol gösterici olarak görmeyi tercih eder.İş yaşam kalitesi, çalışanları fiziksel, psikolojik, ekonomik olarak tatmin eden çalışma ortamının ve şartlarının sağlanması sonucu elde edilen memnuniyet algısıdır.Bu araştırmanın amacı, Revize Edilmiş Yaşam Yönelim Testi (YYT-R)'ni Türkçeye uyarlamak ve sağlık çalışanlarının yaşam yönelimleri ile iş yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Ülkemizde sağlık çalışanlarının yaşam yönelimlerini ölçen çalışmalar sınırlıdır. Bu yüzden, bu çalışma ile literatürdeki boşlukları doldurmak amaçlanmıştır. Araştırma evrenini Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde çalışmakta olan 3200 sağlık personeli oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ilk aşamada 100, ikinci aşamada ise 341 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmanınveri toplama tarihleri 20 Şubat-Haziran 2023 tarihleri arasındadır. Veri toplama aracı olarak Scheier ve Carver (1985) tarafından geliştirilen daha sonra Scheiervd. (1994) tarafından revize edilenRevize Edilmiş Yaşam Yönelim Testi (YYT-R) ile Van Laar vd.(2007) geliştirilen Akar ve Üstüner (2017) tarafından Türkçeye geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan İş Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS ve AMOS programlarından yararlanılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında Kapsam Geçerlilik İndeksi, Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA), Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), yarıya bölme yöntemi, madde analizleri, paralel test yöntemi, güvenirlik nalizleri yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise yüzde, ortalama, t testi, ANOVA testi, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. YYT-R alt boyutu iyimserlik için Cronbach Alfa değeri 0,62, kötümserlik alt boyutu için Cronbach Alfa değeri 0,52 olarak hesaplanmıştır. YYT-R toplam Cronbach Alfa değeri 0,59'dur.
Özet (Çeviri)
Life orientation is the development of people's sense of self in harmony with their physical, social, economic and cultural environments. The feeling of optimism, which is accepted as a sub-predictor of life orientation, prefers to have positive thoughts in every situation and to see hope as a guide. Quality of work life is the perception of satisfaction obtained as a result of providing a working environment and conditions that satisfy employees physically, psychologically and economically. The aim of this research is to adapt the Revised Life Orientation Test (YYT-R) into Turkish and to determine the relationship between the life orientations of healthcare professionals and their quality of work life. Studies measuring the life orientations of healthcare professionals are limited in our country. Therefore, this study aimed to fill the gaps in the literature. The research population consists of 3200 healthcare personnel working at Pamukkale University Hospital. The sample of the study consists of 100 participants in the first stage and 341 participants in the second stage. The data collection dates of the study are between February 20 and June 2023. It was developed by Scheier and Carver (1985) as a data collection tool and was later developed by Scheier et al. (1994) and the Revised Life Orientation Test (YYT-R) by Van Laar et al. (2007), the Work Life Quality Scale, whose validity and reliability studies were translated into Turkish by Akar and Üstüner (2017), was used. SPSS and AMOS programs were used to analyze the data. In the first part of the study, Content Validity Index, Exploratory Factor Analysis (EFA), Confirmatory Factor Analysis (CFA), split-half method, item analyses, parallel test method, and reliability analyzes were conducted. In the second stage of the study, percentage, mean, t test, ANOVA test, correlation and regression analyzes were performed. The Cronbach Alpha value for the YYT-R subscale optimism was calculated as 0.62, and the Cronbach Alpha value for the pessimism subscale was calculated as 0.52. YYT-R total Cronbach's Alpha value is 0.59.