İbn Cinnî'ye göre semâ metodu
Sema method accordibg to Ibn Jinni
- Tez No: 867025
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT KÜÇÜKSARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İbn Cinnî, Musul şerinde Hicri IV. Yüzyılda doğmuş, hayatının çoğunluğunu Bağdat ve Halep gibi şehirlerde ilim talebiyle geçirmiş ve 392/1002 yılında vefat edene kadar hayatını ilme adamış bir âlimdir. Bu çalışmada Arap dilinin âlimlerinin en önde gelen isimlerden biri olan İbn Cinnî'nin Semâ üzerindeki metodolojisi ele alınmıştır. Çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, araştırma konusu, araştırma amacı, araştırma önemi, araştırmanın kaynakları ve araştırma yöntemiyle birlikte İbn Cinnî'nin hayatı, ilim tahsili, lügavî mezhebi ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, nahiv usulü kaynakları, kavramsal çerçevede semânın tanımı, semânın kaynakları ve İbn Cinnî'den önce gelen bazı âlimlerin semâ hakkındaki görüşleri ele alınmıştır. İkinci bölümde İbn Cinnîye göre ema kaynakları ele alarak detaylı bir şekilde anlatılmıştır
Özet (Çeviri)
Ibn Jinni, born in Mosul in the fourth century of the Hijri calendar, spent most of his life pursuing knowledge in cities like Baghdad and Aleppo, dedicating himself to scholarship until his death in 392/1002. He was a renowned scholar in the field of the Arabic language. This study examines the sema methodology of one of the foremost figures among the scholars of the Arabic language Ibn Jinni. The study is divided into an introduction and two main sections. The introduction provides information about the research topic, objectives, significance, sources, and methodology, along with details about Ibn Jinni's life, education, linguistic orientation, and works. The first section discusses the fundamentals of grammatical principles, the conceptual framework of sema, the sources of sema, and the opinions of some scholars preceding Ibn Jinni on sema. The second section provides a detailed analysis of sema sources according to Ibn Jinni