İznik çini motiflerinin çağdaş pano tasarımlarında kullanılması
The use of İznik tile motifs in contemporary panel designs
- Tez No: 867023
- Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA CENGİZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türk çini sanatı, köklü bir geçmişe sahiptir ve bu sanatın en önemli merkezlerinden biri İznik'tir. İznik, özellikle 15. yüzyıldan itibaren eşsiz çini üretimiyle tanınmıştır. İstanbul'a yakınlığı ve İpek Yolu üzerinde bulunması gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. 16. yüzyılın ortalarına gelindiğinde İznik çiniciliği doruk noktasına ulaşmıştır. 17. yüzyıldan sonra ekonomik, sosyal ve siyasi nedenlerden dolayı saray desteğini kaybeden İznik çinileri yerini Kütahya çinilerine bırakmıştır. Bu çalışmanın amacı İznik çinilerinin günümüz çağdaş anlayış ile yeniden yorumlanmasıdır. Üç bölümden oluşan tez çalışmasının ilk bölümünde İznik çinilerinin tarihinden, farklı dönemler içerisinde gelişimden, üsluplarından bahsedilmiştir. Tez çalışmasının ikinci bölümünde, İznik çinilerinde sıkça kullanılan motiflere örnekler sunulmuş ve bu motiflerin tanımları açıklanmıştır.Üçüncü bölümde ise öncelikle“pano”terimi açıklanmıştır. Ardından İznik çini motiflerini çalışmalarında kullanan sanatçılardan örnekler verilip, motiflerin günümüz çağdaş sanatında uyarlanmasının aşamalarına ve sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish tile art has a rich history, with İznik being one of its most important centers. İznik, particularly renowned for its unique tile production since the 15th century, stands out in this art form. Its proximity to Istanbul and its location along the Silk Road played a significant role in its development. By the mid-16th century, İznik tile making reached its peak. However, by the 17th century, due to economic, social, and political reasons, İznik tiles lost the support of the palace and were replaced by Kütahya tiles.The aim of this study is to reinterpret İznik ceramics with a contemporary understanding. The aim of this study is to reinterpret İznik tiles with a contemporary understanding. In the first section of the thesis, which consists of three parts, the history of İznik tiles, their development over different periods, and their styles are discussed. In the second section of the thesis, examples of motifs commonly used in İznik tiles are presented, and their definitions are explained. In the third section, the term“panel”is first explained. Following that, examples are given from artists who use İznik tile motifs in their work, and the stages and outcomes of adapting these motifs in contemporary art are discussed.