Z kuşağı ve din (Trabzon ili örneği)
Generation Z and religion (Trabzon province example)
  1. Tez No: 867028
  2. Yazar: AYŞE AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kuşak belirli tarihler arasında doğmuş ve o tarihler içerisinde gerçekleşen her türlü politik, kültürel vb. olaylardan etkilenen gruplardan oluşur denilebilir. Bu gruplar fark etmeden bir araya gelmeseler de yaşadıkları olaylar neticesinde ortak toplumsal bir bilinç oluştururlar. Bu sebepten ötürü kuşak çalışmaları geçmişi geleceğe bireyler üzerinden anlatan çalışmalardır. Bu çalışmada kuşaklar ve din üzerine bir araştırma yapılmıştır. Örneklem grubu olarak Z kuşağı seçilmiştir. Z kuşağı 2000 ile 2020 yılları arasında doğmuş bireylerden oluşmaktadır. Trabzon ilinde 13 ile 18 yaş aralığında olan Z kuşağı bireyleriyle çalışılmıştır. Çalışma üç okulda yürütülmekle 94'ü kadın 118'i erkek olmak üzere toplam 212 kişinin katıldığı mülakatta 5 farklı kategoride sorular sorulmuştur. Bu çalışma Trabzon gibi küçük bir şehirde yapıldığı için alınan veriler oldukça önem arz etmektedir. Büyük şehirlerde yaşayan Z kuşağı bireyleri küçük şehirlerde bulunan Z kuşağı bireylerine benzeyip benzemedikleri araştırmanın önemli varsayımlarındandır. Z kuşağı katılımcılarına beş farklı kategoride sorular yöneltilerek dini anlayışların açıklanmaya çalışılmıştır. İlk olarak kognitif yapıları hakkında veriler toplanarak kimlik bunalımları incelenmiştir. Üçüncü kategoride dinsel unsurlara karşı bakış açıları anlaşılmaya çalışılmıştır. Daha sonrasında Trabzon'un Z kuşağı deizm, ateizm gibi dini yönelimler hakkında sorular yöneltilmiştir. Son olarak ise dijitalin bu kadar içinde olan bu nesil için dijitalde dini nasıl kullandıkları araştırılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Nicel yöntem kullanılarak veriler analiz edilmiş nitel yöntemle desteklenmiştir. Bu sebeple çalışmanın deseni açımlayıcı desen olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The generation was born between certain dates and all kinds of political, cultural, etc. events that took place during those dates. It can be said that it consists of groups affected by events. Even though these groups do not come together without realizing it, they create a common social consciousness as a result of the events they experience. For this reason, Generations works are works that tell the past to the future through individuals. In this study, a research was conducted on generations and religion. Generation Z was selected as the sample group. Generation Z consists of individuals born between 2000 and 2020. The study was carried out with Generation Z individuals between the ages of 13 and 18 in Trabzon. The study was conducted in three schools and a total of 212 people, 94 women and 118 men, participated in the interview, and questions were asked in 5 different categories. Since this study was conducted in a small city like Trabzon, the data obtained is very important. One of the important assumptions of the research is whether Generation Z individuals living in big cities are similar to Generation Z individuals living in small cities. Religious understandings were tried to be explained by asking questions in five different categories to Generation Z participants. First, identity crises were examined by collecting data about their cognitive structures. In the third category, perspectives on religious elements were tried to be understood. Afterwards, questions were asked about the religious orientations of Trabzon's Generation Z, such as deism and atheism. Finally, an attempt was made to investigate how this generation, which is so involved in digital, uses religion in the digital world. Mixed method was used in this study. The data was analyzed using the quantitative method and supported by the qualitative method. For this reason, it can be said that the design of the study is an exploratory design.