Tefekkürün manevi iyi oluşla ilişkisi (Yetişkinler üzerine bir araştırma)
The relationship of contemplation with spritual well-being (Research on adults)
  1. Tez No: 867052
  2. Yazar: GÜLVADE KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET KARTOPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı tefekkürün manevi iyi oluş ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın temel problemi ''Tefekkür ve manevi iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki var mıdır'' şeklindedir. Temel probleme bağlı olarak oluşturulan alt problemler; ''Sosyodemografik değişkenler ile tefekkür arasında anlamlı bir ilişki var mıdır'', ''Sosyodemografik değişkenler ile manevi iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?'', ''Tefekkür ile manevi iyi oluşun aşkınlık, doğayla uyum ve anomi boyutları arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?'' şeklindedir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın evreni 18-65 yaş arası Ankara'da yaşayan tüm bireyleri kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemi ise tesadüfi yolla seçilmiş katılımcılardan oluşmaktadır. Örneklem grubu %66,9'u kadın (n: 328) ve %33,1'i erkek (n: 162) olmak üzere toplam 490 kişiden oluşmaktadır. Veri elde etmede Kişisel Bilgi Formu, Tefekkür Ölçeği ve Üç Faktörlü Spritüel İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Ölçek puanlarının demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasında Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H analizleri ile ölçek puanlarının arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the contemplation with spiritual well-being. The basic problem of this study is ''Is there a meaningful relationship between contemplation and spiritual well-being?'' Sub-problems created depending on the basic problem; ''Is there a meaningful relationship between socyodemographic variables and contemplation?'', ''Is there a meaningful relationship between socyodemographic variables and spiritual well-being?'',''Is there a meaningful relationship between transcendence, harmony with nature and anomia of dimension spiritual well-being with contemplation?'' This research has utilized the relational survey model which is one of the quantitative research methods. The research population comprises all individuals living in Ankara between the ages of 18-65. The sample of the research is composed of randomly selected participants. The sample group consists of a total of 66,9'u women (n: 328) and 33.1'i men (n: 162). To obtain data were used to Personal İnformation Form, The Contemplation Scale and The Three-Factor Spritual Well-Being Scale. In the analysis of the data, was used SPSS 22.0 statistical package program. The analysis of Mann Whitney U and Kruskal Wallis H was used to compare scale scores based on demographic variables and spearman Correlation analysis was used to examine the relationship between scale scores.