Modern cezalandırma sistemine gelen süreç ile toplumsal savunma akımının etkileri
The process leading to the modern punishment system and the effects of the social defence movement
- Tez No: 867059
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL BAYAZIT KATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı, ceza hukukunun hayatımızda yer edindiği süreçte, meşruiyetini ve uygulama esaslarını değerlendirerek günümüz Modern Cezalandırma döneminde işlevselliğini tartışmaktır. Bu amaç doğrultusunda üç bölümden oluşan tezimin ilk bölümünde ceza hukukunun amaçları doğrultusunda kabul edildiği tarihsel dönemin bakış açısı ve ideal bir hukuk düzeninin yaratılmasına kaynaklık eden düşünceleri açıklarken, temel ilkeler de ayrıca incelenmiştir. İkinci olarak ise İlkel Dönemden Aydınlanma Dönemi'ne kadar ceza hukukunun ve cezalandırmaya bakışının geliştiği süreçte ceza okulları ve düşüncelerinin katkıları ile tartışmaları incelenerek Toplumsal Savunma Akımının oluştuğu sürece gelen yolun belirlenmesi açısından öncülük eden adımlar değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, Toplumsal Savunma Akımı düşüncesi oluşumu, başlıca düşünürleri ve amaçlarının gelişim evreleri ele alınmış, günümüz cezalandırma yöntemlerine yönelik bakışı ile insan haklarına uygunluğu ölçüsünde katkı sağladığı yönler açığa çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the functionality of criminal law by evaluating its legitimacy and application principles in the age of Modern Punishment as it takes place in our lives. In line with this purpose, the first chapter of my thesis, which consists of three parts, explains the perspective of the historical period in which criminal law is accepted according to its principles and the ideas that contribute to the creation of an ideal legal order, while also examining the main principles. Secondly, by examining the contributions and discussions of schools of criminology and their ideas in the process of development of criminal law and its view of punishment from the Primitive Period to the Enlightenment Period, the pioneering steps in determining the path to the formation of the Social Defense Movement are evaluated. In the third and last chapter, the formation of the Social Defense Movement thought, its principal thinkers and the development stages of its aims are discussed, while its perspective on today's punishment methods and its contributions to the extent of its compliance with human rights are aimed to be exposed.