Yazılımların fikir ve sanat eserleri hukuku kapsamında korunması
Protection of software within the scope of copyright law
  1. Tez No: 867061
  2. Yazar: ECENUR ÇİLİNGİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dünya üzerindeki diğer pek çok hukuk düzeninde olduğu gibi Türk hukukunda da yazılımların temel olarak fikir ve sanat eserleri hukuku kapsamında bir ilim ve edebiyat eseri olarak korunacağı kabul edilmektedir. Yazılımların fikir ve sanat eserleri hukuku kapsamında korunması yönünde uluslararası antlaşmalar yoluyla oluşan bu baskın görüş birkaç yıllık bir süreci değil uzun yıllarca ve hatta günümüzde bile devam eden birtakım tartışmalara dayanmaktadır. Bu tartışmaların temelini yazılımların fikir ve sanat eserleri hukuku kapsamında mı patent hukuku kapsamında mı haksız rekabet hükümleri kapsamında mı korunması gerektiği yönündeki görüşler oluşturmaktadır. Bu tartışmalar kapsamında işbu çalışmamızda yazılım kavramının ve yazılımların hangi unsurlarının hukuki korunmaya konu olacağının anlaşılabilmesi için ilk olarak bilişim teknolojisinin ve yazılımın temel kavramları açıklanmaya çalışılacaktır. Çalışmamızın devamında ise yazılımların hukuki korunması kapsamında tartışılan diğer hukuk dalları olan patent hukuku ve haksız rekabet hukuku çerçevesinde yazılımların korunmasının mümkün olup olmadığı hususu incelenerek yazılımların bu hukuk dallarıyla korunmasının yaratacağı avantaj ve dezavantajlar değerlendirilecektir. Bu değerlendirmelerin ardından ise yazılımların hukuki korunması bakımından kabul gören temel koruma olan fikir ve sanat eserleri hukuku koruması ayrıntılarıyla açıklanacak olup çalışmamızın sonuç kısmında ise yazılımların hukuki korunması bakımından tartışma konusu olan diğer hukuk dalları karşısında fikir ve sanat eserleri hukuku korumasının sağladığı avantajlar ve dezavantajlara ilişkin görüşlerimiz açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
As in many legal systems around the world, it is accepted in Turkish law that software will primarily be protected as a scientific and literary work within the scope of copyright law. The prevailing view, established through international treaties, advocating for the protection of software within copyright law, is based on debates that have persisted for many years, even to this day, rather than being a product of a mere few years. These debates revolve around whether software should be protected under copyright law, patent law, or unfair competition provisions should be adopted. Within the context of these debates, our study aims to elucidate the concept of software and which elements of software may be subject to legal protection. Initially, we will endeavor to explain the fundamental concepts of information technology and software. Subsequently, we will explore whether protection of software is feasible within the frameworks of other branches of law, namely patent law and unfair competition law, and assess the advantages and disadvantages of protecting software under these legal branches. Following these assessments, we will provide a detailed explanation of the primary protection afforded to software within copyright law. In the conclusion of our study, we will attempt to articulate our perspectives on the advantages and disadvantages of copyright law protection for software in comparison to other legal branches that have been subject to debate regarding the protection of software.