Kontrol odağının iş tatmini ve yaşam doyumuna etkisi
The effect of locus of control on job satisfaction and life satisfaction
- Tez No: 867062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Psikoloji, Public Relations, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, kontrol odağının iş tatmini ve yaşam doyumuna olan etkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilecek olan bulgular doğrultusunda kamu çalışanlarının iş tatminlerinin artırılmasına yönelik önerilerde bulunulacaktır. Bu kapsamda çalışmanın örgütsel davranış alanında yapılacak olan yeniliklere, çalışan performansının artırılmasına yönelik uygulamaların geliştirilmesine katkıda bulunması beklenmektedir. Bireylerin kontrol odağı algılarının iş tatmini ve yaşam doyumları üzerindeki etkisinin ve bu değişkenler arasında bir ilişkinin olup olmadığının ve bu değişkenlerin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi üzerine yapılan araştırma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama yöntemiyle yapılırken veriler ise anket yöntemi ile toplanmıştır. Çalışmanın katılımcıları, amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenirken katılım sağlayan 347 kamu görevlisi ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Veriler SPSS 22.0 ile analiz edilmiştir. Yapılan çalışmada katılımcıların demografik bilgilerine göre kontrol odağının, iş tatminin ve yaşam doyumunun istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte kontrol odağı ile iş tatmini ve yaşam doyumu arasında düşük düzeyde pozitif yönde, iş tatmini ile yaşam doyumu arasında ise orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda kontrol odağının yaşam doyumu skorlarına anlamlı bir etkisi olmadığı belirlenirken, iş tatminine ise anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of locus of control on job satisfaction and life satisfaction is examined. In line with the findings to be obtained as a result of the research, suggestions will be made to increase the job satisfaction of public employees. In this context, the study is expected to contribute to the innovations to be made in the field of organizational behavior and the development of practices to increase employee performance. The research, which was conducted to examine the effect of individuals' locus of control perceptions on job satisfaction and life satisfaction and whether there is a relationship between these variables and whether these variables differ according to demographic variables, was conducted by survey method, which is one of the quantitative research methods, and the data were collected by questionnaire method. While the participants of the study were determined by purposeful sampling method, the study was carried out with 347 public officials who participated. The data were analyzed with SPSS 22.0. In the study, it was determined that locus of control, job satisfaction and life satisfaction did not show statistically significant differences according to the demographic information of the participants. However, it was determined that there was a low level positive relationship between locus of control and job satisfaction and life satisfaction, and a medium level positive relationship between job satisfaction and life satisfaction. As a result of the study, it was determined that locus of control had no significant effect on life satisfaction scores, while it had a significant effect on job satisfaction.