Psychoanalytic and philosophical exploration of Heart of Darkness by Joseph Conrad
Joseph Conrad'ın Karanlığın Yüreği adlı eserinin psikanalitik ve felsefi açıdan incelenmesi
- Tez No: 867095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Psikanalitik biyografi, Makyavelizm ve Schopenhauerizm'den yola çıkan kapsamlı bir analiz aracılığıyla bu tez, Joseph Conrad'ın Karanlığın Yüreği adlı kitabına yeni bakış açıları sunmayı ve bu içsel yolculuktaki zaman ötesi temaların daha derin anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Romanı psikanalitik açıdan incelemek, Conrad'ın kendi deneyimlerinden ve psikolojik mücadelelerinden etkilenen Karanlığın Yüreği'ndeki temalar ve karakterler hakkında değerli içgörüler elde edilmesini sağlar. Ayrıca Karanlığın Yüreği'ndeki vahşet ve Makyavelist izler, sonsuz iradenin tam anlamıyla tatmin edilmesinin olanaksızlığını ve karanlık Kongo Nehri'nde dış sınırlamaların olmadığı bir ortamda bunların Kurtz'u nasıl zalim bir adama dönüştürdüğünü gösteriyor. Araştırmada son olarak Karanlığın Yüreği'nin okuyucularına çoğu yerde karanlık, hüzünlü, kasvetli bir atmosfer sunduğu vurgulanıyor. Eserdeki pesimizm teması, Conrad'ın Schopenhauerci felsefeyle uyumunun yansıması olan kendi karamsar bakış açısının yansımasını taşır. Bu kısa romanın geneline yayılmış karamsarlık ve karanlık, Schopenhauerci bakış açısının yalnızca küçük bir bölümüdür. Karanlığın Yüreği'nin, kadınların isimsiz, aşağılık, önemsiz ve ara sıra çığlıklar dışında çoğu zaman ölüm sessizliği içinde olduğu erkeksi bir kısa roman olduğu söylenebilir. Bu tez, Conrad'ın psikanalitik biyografisini inceleyerek eserdeki biyografik işaretleri ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanında, Makyavelist bir bakış açısıyla inceleyerek bu içsel yolculukta insanın yüreğindeki en karanlık noktayı vurgular ve Schopenhauer'un Conrad üzerindeki etkisine işaret ederek bu karamsar, kasvetli, kederli bir atmosfer çizen Karanlığın Yüreği'nin nasıl kadına dair küçümseyici bir bakış açısıyla beslendiğini gözler önüne çıkartmaktadır.
Özet (Çeviri)
Through a comprehensive analysis informed by psychoanalytic biography, Machiavellianism and Schopenhauerism, this thesis aims to provide new insights into Heart of Darkness by Joseph Conrad, contributing to a deeper understanding of its timeless themes in this inner journey. Analyzing the novella from a psychoanalytic perspective provides valuable insights into the themes and characters in Heart of Darkness, which have been influenced by Conrad's own experiences and psychological struggles. In addition, the atrocity and Machiavellian traces in Heart of Darkness show the improbability of wholly satisfaction for the endless will and how these transform Kurtz into a cruel man when external restraints are absent in the dark Congo River. Lastly, the study highlights that Heart of Darkness presents its readers a dark sorrowful gloomy atmosphere in the most parts. The theme of pessimism in HOD has its reflection from Conrad's own pessimistic view which is the reflection of his concurrence with Schopenhauerian philosophy. Pessimism and darkness felt throughout the novella is only a small side of the Schopenhauerian view. It might be declared that Heart of Darkness is a mannish novella where women are nameless, inferior, insignificant, and deathly silent most of the time except for occasional cries. This thesis explores how Conrad's psychoanalytic biography hints at biographical signs in Heart of Darkness. Furthermore, it also studies Machiavellian view to search for the evil in this inner journey, and highlights Schopenhauerian influence in the sense of pessimist, gloomy, sorrowful atmosphere which is nourished with an inferior view of women.