Contesting electoral authoritarianism: Electoral strategies of the political opposition in Turkey and Hungary
Seçimli otoriterlikle mücadele: Türkiye ve Macaristan'da siyasi muhalefetin seçim stratejileri
- Tez No: 867096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ARSLANALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 511
Özet
Karşılaştırmalı siyaset bilimi literatürüne bakıldığında, son zamanlarda nispeten artan akademik ilgiye rağmen, otoriterleşen ülkelerdeki siyasi muhalefet aktörlerinin eylem, tercih ve stratejilerinin üzerinde yeterince durulmadığı söylenebilir. Bu tez, uzun yıllar boyunca geçirdikleri popülist otoriterleşme süreci sonucunda birer seçimli otokrasi haline gelen Türkiye ve Macaristan'daki muhalefet partilerinin bu süreç boyunca izledikleri seçim stratejilerini incelemektedir. Tezin amacı muhalefet partilerinin izledikleri seçim stratejilerinin otoriterleşme süreci boyunca nasıl değiştiğini anlamak ve popülist otoriter iktidarlara karşı seçim kazanmak amacı kapsamında öne çıkan iki stratejik hedef olan partiler arası iş birliği ve toplumsal depolarizasyonu hangi koşullar altında gerçekleştirebildiklerini tespit etmektir. Türkiye ve Macaristan'da muhalefet partilerinin otoriterleşme süreci boyunca izlediği seçim stratejilerinin niteliksel analizi sonrasında elde edilen sonuçlar, iş birliği ve depolarizasyona dayanan seçim stratejilerinin izlenmesinin, kurumsal teşviklerin varlığına, genel kamuoyunu ve muhalefeti bölen toplumsal fay hatlarının dönüşümüne ve önceki tecrübelerden alınan olumlu sonuçlara bağlı olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, muhalefet partilerinin otoriterleşme süreci boyunca izledikleri seçim stratejilerindeki değişimin büyük oranda bir öğrenme süreci sonucunda gerçekleştiğini, bu öğrenme sürecinin ise otoriter rejim değişikliği boyunca partilerin toplumsal fay hatlarına olan yaklaşımlarındaki dönüşüm sonucunda gerçekleştiğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite receiving increasing scholarly attention in recent times, the actions, preferences, and strategies of political opposition actors in contexts of autocratization remain understudied in comparative political science literature. This dissertation investigates the electoral strategies pursued by opposition parties in Turkey and Hungary, two prominent examples of electoral autocracy that have undergone a process of populist autocratization. Identifying cooperation and depolarization as two main strategic elements for winning elections against the populist autocrats in power, the dissertation seeks to uncover how opposition parties change their electoral strategies over the course of autocratization and particularly understand when they manage to cooperate and/or depolarize. An in-depth qualitative analysis of the electoral strategies of opposition parties during the process of autocratization in Turkey and Hungary reveals that the pursuit of these two strategies depends on the presence of incentivizing electoral institutions, the transformation of fault lines dividing both the opposition's bases and the broader society, and the existence of positive feedback from the latest experiences. These findings demonstrate that the evolution in the electoral strategies pursued by opposition parties over the course of autocratization mainly takes place through a process of political learning triggered by the transformative impact of unfolding regime change on the opposition parties' approach to the fault lines dividing their societies.