The effect of Instagram ads on consumers' purchase intentions towards electronic home appliances
Instagram reklamlarının tüketicinin elektronik ev eşyaları satın alma niyeti üzerindeki etkisi
- Tez No: 867097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN ARISAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Instagram'da yer alan marka tarafından yönetilen, bütçeli, bilgi içerikli reklamların tüketicinin elektronik eşyaları satın alma niyeti üzerindeki etkisini ölçmektir. Literatürde bilgi içerikli reklamların satın alma niyeti üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalar olmasına rağmen, tüketicinin mesaja katılımı, reklamın algılanan faydası ve kişiselleştirilmesi üzerindeki çalışmalar kısıtlıdır. Bu araştırma belirtilen noktaların satın alma üzerindeki etkisini Instagram'da yer alan marka tarafından yönetilen bütçeli reklamlar üzerinden araştırmaktadır. Örneklem büyüklüğü 172 olan bir çevrimiçi anket uygulanmıştır. Nicel veri analiz yöntemleri olarak Lineer Regresyon, ANOVA ve T-test kullanılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre; reklamın algılanan faydası, tüketicinin mesaja katılımı ve kişiselleştirilme, bilgi içerikli Instagram reklamlarının satın alma niyetini üzerindeki etkisini pozitif yönde etkileyen önemli faktörlerdir. Araştırma, data analizi sonuçlarını yorumlayarak ve hem teorik hem yönetimsel uygulanabilir sonuçlar önererek, akademik literatüre ve pratikteki uygulamalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate the effect of informative paid brand-led Instagram advertisements on consumers' purchase intentions towards electronic home appliances . Although there are studies examining the effect of informative advertisements on purchase intention in the literature, studies on consumer's involvement with the message, perceived usefulness of an advertisement and personalization are limited. This study investigates the effects of these constructs on purchase intention in the context of paid brand-led advertisement on Instagram. An online survey was conducted with a sample size of 172. Quantitative data analyses, namely, simple linear regression, ANOVA, and independent samples t-test were utilized. According to the results of the study, perceived usefulness, message involvement, and personalization are important factors that positively affect purchase intention in the context of informative paid brand-led advertisement on Instagram. This study intends to contribute to academic literature and business practices by elaborating on the analyses results and recommending both theoretical and managerial implications.