Human security and humanitarian intervention
İnsan güvenliği ve insani müdahale
- Tez No: 867099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu tez neden bazı insani müdahaleler insan güvenliğini başarılı bir şekilde sağlarken diğerleri başarısız oluyor sorusuna cevap aramaktadır. Çalışma Soğuk Savaş sonrası Afrika'ya odaklanarak, müdahale sonuçlarındaki farkları belirleyen özellikleri araştırmaktadır. Sınırlı sayıda vaka inceleyen çalışmaların aksine, bu karşılaştırmalı çalışma tüm Afrika kıtasını kapsayarak bölgesel varyasyonların sistemli bir analizini sunmaktadır. Çalışma bulanık küme nitel karşılaştırmalı analizini (fsQCA) kullanarak Koruma Sorumluluğunun (R2P) üç sorumluluğu olan önleme, tepki ve yeniden inşa etme güçlü bir şekilde uygulandığında, devletin halkını koruma görevini yerine getirebilecek bir kapasiteye erişebileceği savını test etmektedir. Bulgular, insan güvenliğine ulaşmanın alternatif yollarını ortaya koymaktadır. Erken önleyici veya güçlü tepki önlemleriyle iç savaşın başarıyla sona erdirilmesini takiben kapsamlı bir yeniden inşa hareketi gerçekleştirilmesi devletin direncini artırarak korku ve ihtiyaçtan özgürlüğü sağlamasını beraberinde gerektirir. Bu tez literatüre birkaç katkıda bulunmaktadır: İlk olarak, insan güvenliğine ulaşma koşulları üzerine kapsamlı bir karşılaştırmalı analizle güvenlik çalışmalarına katkıda bulunur. İkinci olarak, Afrika'nın tamamını kapsaması, insan güvenliğinde bölge içi varyasyonlara dair ilk sistemli analizi sunar. Üçüncü olarak, fsQCA'in kullanılması ile uzun vadeli insan güvenliğine ulaşma koşullarının sistemli ve kapsamlı bir analizi yapılarak alandaki metodolojik gelişime katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation asks why some humanitarian interventions succeed in providing human security while others fail. It explores the factors that determine the differences in intervention outcomes, focusing on the context of post-Cold War Africa. Unlike studies that examine limited cases, this comparative study offers a systematic account of regional variations in human security by encompassing the entire African continent. Through fuzzy-set qualitative comparative analysis (fsQCA), the research tests the argument that when the three responsibilities of the Responsibility to Protect (R2P), namely prevention, reaction, and reconstruction, are strongly implemented, they facilitate the establishment of a state capable of protecting its people. The findings reveal alternative paths to achieving human security. When the period of early prevention or strong reaction successfully resolves civil wars and is followed by comprehensive reconstruction, it enhances the state's resilience, allowing the state to ensure freedom from fear and freedom from want. This dissertation makes several contributions: firstly, it contributes to security studies with a comparative analysis of intervention conditions for achieving human security. Secondly, it covers the entirety of Africa, offering the first systematic account of variations within the region in attaining human security. Thirdly, the study contributes to the field's methodological evolution by employing fsQCA, providing a systematic and comprehensive explanation of the intervention conditions to achieve long-term human security.