The effect of repetition on learning and retention: An experimental study about learning from video
Tekrarın öğrenme ve akılda tutma üzerine etkisi: Video ile öğrenme üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 867098
  2. Yazar: DİLARA LEVENTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ BÖRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, eğitim videolarına odaklanan deneysel bir çalışma aracılığıyla tekrarın öğrenme ve hatırlama üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Video içeriğine birden fazla kere maruz kalmanın öğrencilerin bilgiyi öğrenme ve akılda tutmaları üzerindeki etkilerini, anlamlı öğrenme teorileri ile bellek modelleri ışığında incelemektedir. Özellikle eğitim videolarının giderek artan kullanımıyla birlikte, etkili öğrenme stratejilerinin belirlenmesi açısından çalışma önem taşımaktadır. Deneysel bir tasarım kullanarak, araştırma, tekrarlı izlemenin etkinliği hakkında mevcut literatürdeki boşlukları ele almayı ve tekrar aracılığıyla öğrenme ve hatırlamanın optimizasyonuna dair içgörü sağlayarak eğitim pratiklerine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Çalışma, eğitim videolarının tekrarlı izlenmesinin test sonuçlarını önemli ölçüde artırdığını bulmuştur; katılımcılar tekrarlı izleme sonrası daha yüksek notlar almışlardır (M=3,56, SD=1,19) tek sefer izlemeye kıyasla (M=2,91, SD=1,28), istatistiksel olarak anlamlı bir ortalama artış göstermiştir. Gelecek araştırmalar için, tekrarın etkilerini özneler arası bir tasarım kullanarak araştırma, öğrenme sonucu olarak kavrayışı ölçme, daha uzun ve çeşitli video derslerini kullanma ve gecikmeli test etmenin ve yönetici işlevlerin öğrenme ve muhafazaya etkisini inceleme önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of repetition on learning and retention through an experimental study focusing on educational videos. It examines how repeated exposure to video content impacts students' acquisition and retention of knowledge, guided by theories of meaningful learning and memory models. The study is significant for identifying effective learning strategies, especially with the increasing use of educational videos. By employing an experimental design, the research aims to address gaps in existing literature regarding the efficacy of repetitive viewing and contribute to educational practices by providing insights into optimizing learning and retention through repetition. The study found that repetitive watching of educational videos significantly increased test scores, with participants scoring higher after repetitive viewing (M=3.56, SD=1.19) compared to single viewing (M=2.91, SD=1.28), demonstrating a statistically significant mean increase. For future research, it suggests exploring the effects of repetition with a between-subjects design, measuring comprehension as a learning outcome, using longer and more diverse video lectures, and examining the impact of delayed testing and executive functions on learning and retention.