Maça gazlarının boşaltılması
Evacuate of the core gases
  1. Tez No: 8671
  2. Yazar: MEHMET ACILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERTUĞRUL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, döküm parçalarda maça nedenli gas boşluğa hataları, maça içerisine değişik boyutlarda ¥e sayılarda kanallar açılarak önlenmeye çalıştırılmıştır.Maça içerisine açılan bu kanalların maçanın- mekanik mukavemetine et kisi ince elenmiştir-, Özellikle karmaşık şekilli s kanal, a- çılması mümkün olmayan maçalarda gerekli, minimum miktar- da gaz üretecek ire yeterli mukavemet _ sağlayacak bağlayı cı miktarının bulunması amaçlanmıştır, Deneysel çalışma da maça bağlayıcısının değişik miktarlarının gaz üretim hacimleri ölçüldü laboratuarda değişik bağlayıcı miktar larında maça karışımları hazırlanarak, standart AFS maça test numuneleri yapıldı Bu numunelerin içerisine deği şik ölçülerde ve sayılarda kanallar açılarak mukavemet değerleri tespit edildi Döküm testi yapılarak, laboratu ar deneylerinin pratik uygulaması gerçekleştirildi, Yapı lan bu deneyler sonucunda, maça nedenli gaz boşluğu hata larında bir azalına sağlanmıştır. -II-
Özet (Çeviri)
In this thesis“ blowhole defects source. of core has been studied ”to prevent vents opened throught the core* Effect. to core Mechanic strenght of core of these vents has been investigatede!specially complex shapes jitspossib- 1® to open vent e neceseary at the cores^asiounts of bind ing have been studied which -will procedure gas at mini- mum amounts and will ensure sufficencj strenght. Gas ge nerated volumes have been measured of binding at diffe rent amounts in the experimental work* Core sixes have been prepared with bindings at different aaounts and AFS standard core samples have besn made in the labora tory* Vent s bj opening throught at varied dimensions and strenght values have been established.in that samples* Casting test has been sade -and practice application has been -tried of., laboratory.experiment s «With that experi mental studies a decrease has been secured at the blow- hols defects source of coreff -III-