Dönüşümcü liderlik ve çalışmaya tutkunluğun yenilikçi iş davranışı ve iş sonuçlarına etkisi: Spor yöneticileri üzerine bir araştırma
The effect of transformational leadership and passion for work on innovative business behavior and business results: A research on sports managers
- Tez No: 867109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dönüşümcü liderliğin örgütsel etkilerinin, günümüzde rekabet temelinde değerlendirildiğinde oldukça fazla olduğu ifade edilebilir. Yaratıcılık, çalışmaya bağlılık başta olmak üzere birçok açıdan dönüşümcü liderler örgüt ile çalışanlar arasında köprü niteliğindedir. Nitekim örgütler açısından en değerli sermaye olan“insan sermayesinin”öneminin artmasıyla çalışana bakış açısı değişmeye başlamıştır. Bu araştırmanın amacı, dönüşümcü liderlik ve çalışmaya tutkunluğun yenilikçilik ve iş sonuçları olarak ele alınan örgütsel bağlılık ve görev performansına etkisini incelemektir. Bu bağlamda spor yöneticisi olarak çalışan 300 katılımcıya anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler, dönüşümcü liderlik yaklaşımının, katılımcıların iş yerindeki yenilikçi davranışlarını artırdığı ve bu davranışların örgütsel bağlılık ve görev performasını pozitif yönde olumlu bir etki sağladığını göstermiştir. Aynı şekilde, çalışmaya tutkunluğun da katılımcıların yenilikçi iş davranışlarını artırma üzerinde etkili olduğu ve bu davranışların görev performansı ve örgütsel bağlılığı olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It can be stated that the organizational effects of transformational leadership are quite high when evaluated on the basis of competition today. Transformational leaders are a bridge between the organization and employees in many aspects such as creativity and commitment to work. As a matter of fact, with the increasing importance of“human capital”, which is the most valuable capital for organizations, the perspective of the employee has started to change. The aim of this research is to examine the effect of transformational leadership and passion for work on organizational commitment and task performance, which are considered as innovation and business results. In this context, a questionnaire was applied to 300 participants working as sport managers. The obtained data have shown that the transformational leadership approach increases the innovative behaviors of the participants at work and that these behaviors provide a positive effect on organizational commitment and task performance in a positive direction. In the same way, it was found that passion for work also had an effect on increasing the innovative work behaviors of the participants and that these behaviors positively affected task performance and organizational commitment.