Sandviç kompozitlerin ön yüklemeler altında düşük hızlı darbe davranışları
Low velocity impact behaviors of sandwich composites with preloads
- Tez No: 867119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde havacılık, savunma ve uzay sanayisinin yaygınlaşması ile kompozit malzemelerin önemi giderek artmaktadır. Kompozitler içinde geniş bir kullanımı olan karbon fiber takviyeli kompozitler, düşük yoğunluk, yüksek darbe dayanımı, yüksek aşınma, yorulma dayanımı ve titreşim sönümleme özelliklerine sahiptirler. Matris yapısı olarak kompozit malzemelerin üretiminde, yüksek termal dayanımı, sert yapısı ve aşınmaya karşı direnç gibi özellikleri nedeniyle, termoset reçineler yaygın olarak kullanılmaktadır. Karbon fiberler ve termoset bazlı epoksi reçine bu özellikleri nedeniyle çalışma kapsamında kullanılmıştır. Numunelerin üretimi vakum destekli reçine infüzyon yöntemi yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Laminalı numuneler [0/90]6 oryantasyonunda karbon woven ve [0/90]4 oryantasyonunda kevlar woven kumaş kullanılarak üretilmiştir. Sandviç numuneler ise [(0/90)3/PET/[(0/90)3] oryantasyonunda karbon woven ve [(0/90)2/PET/[(0/90)2] oryantasyonunda kevlar woven kumaş kullanılarak üretilmiştir. Kompozitlerin kürlenmesi 80°C'de 12 saat beklenerek gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, numuneler 150x150 mm boyutlarında kesilmiştir. Bu parçalara, ön yüklemesiz ve 250 µm değerinde bası, çeki ve kayma ön yüklemesi olarak düşük hızlı darbe deneyleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, bası ön yüklemesi altında kompozitlerin maksimum deformasyon değerleri ön yüklemenin artışı ile yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of composite materials is increasing with the spread of aviation, defense and space industries. Carbon fiber reinforced composites, which are widely used in composites, have a low density, high impact resistance, high wear, fatigue resistance and vibration damping properties. Thermoset resins are widely used in the manufacturing of composite materials as a matrix structure due to their high thermal stability, hard structure and abrasion resistance properties. Because of these properties, carbon fibers and thermoset resins were chosen in the scope of this study. Vacuum assisted resin infusion method was used in the production of the specimens. Composites laminas were produced with carbon woven fibers in the stacking sequence of [0/90]6 and kevlar woven fibers stacking sequence of [0/90]4. Sandwich composites were produced in the stacking sequence of [(0/90)3/PET/[(0/90)3] carbon and stacking sequence of [(0/90)3/PET/[(0/90)3] kevlar. The curing process was carried out at 80 ° C for 12 hours. The specimens were then cut to dimensions of 150x150 mm. Low velocity impact tests were applied to specimens with compressive, tensile and shear preload of 250 µm and without preload. According to the results, the maximum deformation values of the composites under compressive preload increase with increasing the preload level.