UNESCO yaratıcı müzik kenti Kırşehir ve sürdürülebilir kültür
UNESCO city of music Kırsehir and cultural sustainability
  1. Tez No: 867124
  2. Yazar: AYBÜKE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH MUTLU BİNARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Yirminci yüzyılın sonunda kentler kültürel üretimlerle yeniden biçimlendirilmiş, yerel ekonomik kalkınmanın itici gücü kabul edilerek araçsallaşan kültür, yaratıcı kent kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu süreçte kültürel üretimler kentlerin yeniden yapılandırılmasını sağlasa da yalnızca ekonomiyi önceleyen yaratıcı kent politikaları kapitalizmin mevcut sorunlarının giderek hızlanmasını beraberinde getirmiştir. Kültür temelli üretimlerle büyüyen kentler, toplumsal sorunların en yoğun görüldüğü mekânlar haline gelmiştir. Kapitalist üretim ilişkileri sebebiyle fiziksel, kültürel ve ekonomik varlıkların hızla tahrip edilmesi kentlerde yaşanan toplumsal sorunlara yol açtığından sürdürülebilirlik kavramı ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri ortaya çıkmıştır. Kültürün bu sorunların çözümünde anahtar rolünde olduğu kabul edilmiş, kentlerin kültür temelli kalkınmanın merkezi olması adına“UNESCO Yaratıcı Kent Ağı”programı oluşturulmuştur. Sürdürülebilir kalkınmanın kentsel boyutu olan ağ, kültürel üretimlerle yalnızca ekonomik büyümeyi, kalkınmayı değil, toplumsal kalkınmayı amaç edinmiştir. 285 üyesi bulunan“UNESCO Yaratıcı Kent Ağına”, 2019 yılında Kırşehir müzik temasıyla dâhil olmuş, kentin yerel müziği ve Orta Anadolu Halk Müziği, ekonomik ve toplumsal kalkınma süreçlerine eklemlenmiştir. Kırşehir'in yaratıcı kent ağının bir üyesi olması, UNESCO tarafından ulaşılması amaçlanan sürdürülebilir kalkınma ve kültür ilkelerinin kabul edilmesi ve ağın taahhütlerine paralel hareket edilmesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla kentin hem yerel müzik kültürünü tahrip etmeden sürdürebilmesi hem de bu kültürel üretimleri sayesinde ekonomik ve sosyal kalkınmayı başarabilmesi beklenmektedir. Bu çalışma, Kırşehir müzik kentinin ve yerel müziğinin sürdürülmesi adına sahip olduğu avantajları ve dezavantajları ele alacaktır. Bu doğrultuda çalışma kapsamında, Ahiler Kalkınma Ajansı, Kırşehir Büyükşehir Belediyesi, Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü ve müzisyenler olmak üzere kentin farklı paydaşları ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. 31 kişiyle yapılan derinlemesine görüşmelerin yanı sıra Kırşehir'de ve Ankara'da düzenlenen müzik etkinliklerinde katılımsız gözlem tekniği kullanılmıştır. Elde edilen saha bulgular, Kırşehir müzik kentinin sahip olduğu avantajların aynı zamanda dezavantaj niteliği sergilediğini göstermiştir. Sürdürülebilir kalkınma ve“UNESCO Yaratıcı Kentler Ağı”, eleştiri almaya devam eden uygulamalar olduğundan bu çalışmada yaratıcı müzik kenti Kırşehir yalnızca UNESCO taahhütleri çerçevesinde tartışılmamıştır. Kentte yerel müziğin ayakta kalması ve bu yolla kalkınmanın sağlanması adına sadece bürokratik zorunlulukları, taahhütleri yerine getirmenin yeterli olmadığı görülmüş, Kırşehir'de kültürel alt yapıların geliştirilmesinin asli önem taşıdığı tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler UNESCO Yaratıcı Kentler Ağı, Sürdürülebilirlik, Sürdürülebilir Kalkınma, Sürdürülebilir Kültür, Kırşehir Yaratıcı Müzik Kenti
Özet (Çeviri)
At the end of the twentieth century, cities were reshaped by cultural productions, and culture, which was instrumentalized as a driving force for local economic development, gave rise to the concept of the creative city. Although cultural productions have enabled the restructuring of cities in this process, creative city policies that prioritize only the economy have led to the acceleration of the existing problems of capitalism. Cities that have grown with culture-based productions have become the places where social problems are seen most intensely. Since the rapid destruction of physical, cultural and economic assets due to capitalist production relations has led to social problems in cities, the concept of sustainability and sustainable development principles have emerged. It has been accepted that culture plays a key role in solving these problems, and the“UNESCO Creative City Network”program was established in order to make cities the center of culture-based development. The network, which is the urban dimension of sustainable development, aims not only economic growth and development but also social development through cultural productions. In 2019, Kırşehir was included in the 285 member“UNESCO Creative City Network”with the theme of music, and the city's local music and Central Anatolian Folk Music were integrated into economic and social development processes. Kırşehir becoming a member of the Creative City Network means accepting the principles of sustainable development and culture aimed to be achieved by UNESCO and acting in parallel with the commitments of the network. Therefore, it is expected that the city will be able to sustain its local music culture without destroying it and achieve economic and social development through these cultural productions. This study will address the advantages and disadvantages of Kırşehir music city and its local music in order to sustain its local music. Within the scope of this study, in-depth interviews were conducted with different stakeholders of the city, including Ahiler Development Agency, Kırşehir Metropolitan Municipality, Kırşehir Provincial Directorate of Culture and Tourism, Neşet Ertaş Faculty of Fine Arts Music Department and musicians. In addition to 31 in-depth interviews, unattended observation technique was used at music events organized in Kırşehir and Ankara. The field findings show that the advantages of Kırşehir music city are also disadvantages. Since sustainable development and the“UNESCO Creative Cities Network”are practices that continue to be criticized, the creative music city of Kırşehir is not only discussed within the framework of UNESCO commitments. It has been seen that it is not enough to fulfill only bureaucratic obligations and commitments in order to ensure the survival of local music in the city and to ensure development in this way, and it has been determined that the development of cultural infrastructures in Kırşehir is of fundamental importance. Key Words UNESCO Creative Cities Network, Sustainability, Sustainable Development, Sustainable Culture, Kırşehir Creative Music City