Acil yardım ve müdahale personellerinin karşılaştığı mobbing, tükenmişlik ve mesleki tehlike seviyelerinin belirlenmesi: Gümüşhane İli örneği
Determination level mobbing, exhausted and hazard occupational of first aid and emergency response personnels in Gümüşhane Provience
  1. Tez No: 583648
  2. Yazar: ESRA KIRCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, İşletme, Public Administration, Emergency and First Aid, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Afete maruz kalan bireyleri bulunduğu durumdan çıkarma, ilk yardıma ihtiyacı olan kişilere müdahale etme, elindeki imkanlarla tıbbi hizmetleri uygulama, geçici konutlamayı sağlama, temel gereksinimleri karşılama, ekstra sağlık problemlerin oluşmasını engellemek için halk sağlığı ve toplum sağlığı gibi birçok önlemlerin alınmasına acil yardım denir(Erkal,2009). Acil yardım personellerinin görevi sırasında karşılaştıkları mesleki problemler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada Gümüşhane ilinde görev yapan itfaiye personelleri, AFAD personelleri, hemşire ve umke sağlık çalışanlarının karşılaştığı ve karşılaşabileceği mesleki problemler saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacına ulaşmak için anket uygulaması yapılmıştır. Bu çalışmada veriler, Gümüşhane ili merkezinde görev yapan 108 kişiye uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22 programı kullanılarak yapılmıştır. Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, korelasyon, ANOVA- Tukey HSD testi uygulanmıştır.Çalışmanın sonuçlarını incelediğimizde meslek gruplarında mobbing ve tükenmişlik durumunun her meslek grubunda olmakla beraber en çok yaşayan meslek grubunun umke sağlık çalışanları olduğu tespit edilmiştir. Nöbet tutan bireylerin, mesai çalışan bireylere göre fiziksel ve duygusal bitkinlik oranları daha yüksek bulunmuştur. Çalışma şartlarının mobbing ve tükenmişliği en aza indirgeyecek şekilde yeniden düzenlenme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Emergency aid means excluding individuals from their candiflans being exposed to disaster,intervening in people in need of first aid,applying medical care with available facilities , providing temporary housing and taking precautions such as public health and community health care to prevent the occurance of extra health problems. The aim was to determine occupational problems encountered by the immediate aid satff during their duty. In this study, it was tried to determine the occupational problems faced or possible to be faced by the finefighters,AFAD staff, nurses and UMKE health care prouders in Gümüşhane. A questionnaire was applied to reach the aim of study. In thıs study th data were applied to 108 people working in the center of Gümüşhane. Data analysis was done using SPSS 22 program. Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Correlation, Anova-Turkey HSD test were applied.When the results of the study were examined, it was found out that mobbing and burnout syndrame existed in every occupational group but UMKE health care providers were the ones exposed to mobbing and experiencing burnout sendrome mostly. It was found out that physical and burnout syndrome rates were higher in individuals guarding at night than those working day long. Working canditions should be rearranged to minimize mobbing and burnout syndrome.