İskeçeli Mehmet Sıtkı'nın şiirleri üzerine bir inceleme
A review on the poems of Mehmet Sıtkı of İskeçeli
  1. Tez No: 867144
  2. Yazar: TUĞÇE BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Basılı olarak bir şiir kitabı ve bir romanı bulunan İskeçeli Mehmet Sıtkı'nın edebi türdeki metinlerini ve edebiyat dünyasına ait faaliyetlerinin birçoğunu süreli yayınlarda neşrettiğini görmekteyiz. Edebiyat sahasına ekseriyetle şiir türü ile dâhil olan İskeçeli Mehmet Sıtkı, Hüsn ü Melûl adıyla yayımladığı şiir kitabında daha çok kişisel tecrübelerinden edindiği hisleriyle şiirler yazmıştır. Gazetelerde yayımlanan şiirlerinde ise sosyal konulara değinmiştir. Yaşadığı dönemde edebî faaliyetler yürütmüş, dönemin süreli yayınları içerisinde aktif rol oynamış, yaşamının bir kısmını sürgünde geçirmiş olan İskeçeli Mehmet Sıtkı ile ilgili herhangi bir akademik çalışma olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmamızın amacı Türk edebiyatı tarihinde eserleri, fikirleri ve sanat faaliyetleriyle yer alan yazarın hayatını çeşitli açılardan inceleyerek literatüre katkı sağlamaktır. Tezin giriş bölümünde şairin yaşadığı yüzyılda oluşan siyasi ve sosyal atmosfer incelenmiştir. Birinci bölümünde ise İskeçeli Mehmet Sıtkı'nın hayatı, sanat anlayışı ve şiirleri detaylı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde şiirleri tematik olarak irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise şiirleri yapı bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
We see that Mehmet Sıtkı of Xanthi, who has a book of poetry and a novel in print, published his literary texts and many of his literary activities in periodicals. Mehmet Sıtkı of Xanthi, who was mostly involved in the field of literature with the genre of poetry, wrote poems mostly with his feelings from his personal experiences in his poetry book published under the name Hüsn ü Melûl. In his poems published in newspapers, he touched upon social issues. It has been determined that there is no academic study on Xanthi Mehmet Sıtkı, who carried out literary activities during his lifetime, played an active role in the periodicals of the period, and spent part of his life in exile. The aim of our study is to contribute to the literature by examining the life of the author, who took place in the history of Turkish literature with his works, ideas and artistic activities, from various perspectives. In the introduction part of the thesis, the political and social atmosphere of the century in which the poet lived is analyzed. In the first part, the life, artistic understanding and poems of İskeçeli Mehmet Sıtkı are discussed in detail. In the second part of the study, his poems are analyzed thematically. In the third part of the study, his poems are analyzed in terms of structure.