Türkiye'de yaşayan Suriyeli mülteci annelerde psikolojik dayanıklılık ve ontolojik iyi-oluş düzeyleri arasındaki ilişkide algılanan stres ve duygu düzenlemenin aracı rolü
The mediating role of perceived stress and emotion regulation in the relationship between psychological resilience and ontological well-being levels of Syrian refugee mothers living in Turkey
  1. Tez No: 867149
  2. Yazar: EMİNE DİLAN DİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı Suriyeli mülteci annelerin psikolojik dayanıklılıklarından ontolojik iyi oluşlarına giden ilişkiyi savaş, göç ve Türkiye'ye adaptasyon süreçlerinde algıladıkları stres ve yaşadıkları duygu düzenleme güçlükleri ile kullandıkları duygu düzenleme stratejileri üzerinden incelemektir. Araştırmanın öncelikli hedefi savaşı, kaybı ve göçü tecrübe eden anneler hakkında veri toplayarak psikolojik durumları hakkında bilgi edinmektir. Araştırmanın ikinci hedefi mülteci annelerin psikolojik dayanıklılıkları, ontolojik iyi oluşları, duygu düzenleme güçlükleri ve algıladıkları stres düzeyleri hakkında bilgi sahibi olarak annelerin psikolojik dayanıklılıkları ve ontolojik iyi-oluş düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Çalışmanın üçüncü amacı; eğer anlamlı ilişki var ise bu ilişkide algılanan stres ve duygu düzenleme güçlüklerinin aracılık etkisini incelemektir. Suriyeli mülteci 250 anneden oluşan veri seti Kumkapı Avrupa Yakası Koordinasyon Merkezi'nde yapılan yüz yüze görüşmelerle toplanmıştır. Çalışma ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Veriler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak LISREL 8.51 ile analiz edilmiştir. Öncelikle yapıların faktör yüklemesini ve aralarındaki ilişkileri görmek için ölçüm modeli tahmin edilmiştir. Yapısal model ve alternatif modeller ise uyum iyiliği istatistiklerinin değerlendirilmesinden sonra tahmin edilerek araştırmanın dolaylı etkilerinin önemi LISREL programının ürettiği tahminlerle değerlendirilmiştir. Sonuçlar çalışmaya katılan annelerin psikolojik dayanıklılık ve ontolojik iyi oluşları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu, bu ilişkinin algılanan stres ve duygu düzenleme güçlükleri devreye sokulduğunda gerileyerek aracılık etkisini anlamlı kıldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the relationship between psychological resilience and ontological well-being of Syrian refugee mothers through the stress and emotion regulation difficulties they experience and the emotion regulation strategies they use during the processes of war, migration and adaptation to Turkey. The primary goal of the research is to collect data about mothers who have experienced war, loss, and migration, and to obtain information about their psychological state. The second goal of the study is to determine whether there is a significant relationship between the psychological resilience of refugee mothers, their ontological well-being, emotional regulation difficulties and their perceived stress levels, and whether there is a significant relationship between their psychological resilience and their ontological well-being levels. The third aim of the study; If there is a significant relationship, is to examine the mediating effect of perceived stress and emotion regulation difficulties in this relationship. The dataset, consisting of 250 Syrian refugee mothers, was collected through face-to-face interviews at the Kumkapı European Side Coordination Center. The study was designed according to the relational screening model. Data were analyzed with LISREL 8.51 using structural equation modeling. First of all, the measurement model was estimated to see the factor loading of the structures and the relationships between them. The structural model and alternative models were estimated after the evaluation of the goodness of fit statistics, and the importance of the indirect effects of the research was evaluated with the estimates produced by the LISREL program. The results showed that there was a significant relationship between psychological resilience and ontological well-being of the mothers participating in the study, and this relationship regressed when perceived stress and emotion regulation difficulties were activated, making the mediating effect significant.