Okul yöneticilerinin çeşitliliğe ilişkin görüşleri
School managers' opinions on diversity
- Tez No: 820813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FARUK YAYLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünyada ve Türkiye'de, toplumsal ve kültürel değişimlerin yanı sıra yaşanan göçlerin de katkısıyla çeşitlilik artmaktadır. Çeşitliliğin giderek arttığı bir toplumda eğitim sisteminin de çeşitliliğe verilecek tepkiler bağlamında önemli bir yeri vardır. Bu doğrultuda bu araştırma, okul yöneticilerinin çeşitliliğe ilişkin görüşlerinin incelenmesi konusuna odaklanmıştır. Nitel bir çalışma olarak desenlenen araştırmanın çalışma grubu amaçlı örneklem yoluyla belirlenmiştir. Araştırmaya İstanbul'un Silivri ilçesinin merkezindeki ilk ve orta dereceli okulların yöneticileri arasından seçilen 31 okul yöneticisi katılmıştır. Araştırma verileri görüşme yoluyla toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formuna dayalı bir şekilde 16 okuldan 16 müdür ve 15 müdür yardımcısı ile görüşülmüştür. Görüşme yoluyla elde edilen veriler betimsel olarak incelenerek içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, okul yöneticileri, genel olarak artan toplumsal çeşitliliğin toplumsal, kültürel ve ekonomik alanlarda olumsuz etkilerinin olduğunu düşünmektedir. Aynı zamanda sınırlı da olsa toplumsal çeşitliliğin topluma katkı sağladığı ve bir zenginlik olduğu da dile getirilmiştir. Bulgular çeşitlilik, çokkültürlü eğitim ya da kültürlerarası eğitim konularında okul yöneticileri ve öğretmenlerin desteklenmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The diversity in the world and in Turkey increases with the contribution of immigrations as well as social and cultural changes. The education system has a vital role in responding to diversity in a society where diversity is increasing. In this context, the study focuses on analyzing the opinions of school administrators related to diversity. The study group for the research, which is designed as qualitative research, is determined using purposive sampling. 31 school principals, selected from primary and secondary schools in the center of Silivri district of Istanbul, participate in the research. The research data are collected through interviews. 16 school principals and 15 school assistant principals from 16 schools are interviewed using a semi-structured interview form. The data obtained from the interviews are analyzed descriptively using context analysis. According to the results of the research, the school administrators generally believe that increasing social diversity has negative effects in social, cultural and economic areas. At the same time, even though it is limited, it is mentioned that social diversity contributes to society and is wealth. The findings indicate that the school administrators and teachers should be supported in the matter of variety, multicultural education or intercultural education.