Effects of covid-19: Investigating english instructors' perspectives towards written feedback in emergency remote teaching
Covid-19'un etkileri: Öğretim görevlilerinin acil uzaktan eğitimde yazılı geribildirime karşı olan tutumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 867215
  2. Yazar: MURAT İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İngilizce öğretmenleri tarafından sağlanan yazılı geri bildirim, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin öğrenme ve akademik ilerlemelerini önemli ölçüde etkilemektedir. Yazılı geri bildirim, sınıf ortamında ele alınması gereken güçlü ve zayıf yönleri ortaya çıkardığı ve ele alma fırsatı sunduğu için hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından büyük bir takdirle karşılamaktadır. Çalışma, Ankara'da özel bir üniversite de tam zamanlı olarak çalışan 11 öğretim görevlisine odaklanmakta ve bu kişilerin COVID-19 krizi sırasında yazılı geri bildirim bağlamında karşılaştığı zorlukları ve adaptasyonları aydınlatmayı amaçlamaktadır. Çalışma, yarı yapılandırılmış görüşmeleri veri toplamanın temel yöntemi olarak kullanarak nitel bir yaklaşım benimsemektedir. Görüşmeler ses olarak kaydedilip yazı formatına çevrilmiş ve ardından MAXQDA yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sorularını ele alacak kodlar ve temalar geliştirmek için tematik içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, acil uzaktan eğitime geçiş sürecinde hem yazılı geri bildirim pratiklerinin hem de İngilizce öğretmenlerinin yazılı geri bildirime karşı olan tutumlarının farklı seviyelerde değiştiğini göstermektedir. Öncelikle, eğitim ortamında yaşanan değişikliğin geri bildirim uygulamalarının analogdan dijitale doğrudan aktarılmasına sebep olduğu ve bu geçişin belirli avantajlar (araçların esnekliği, zaman esnekliği, işbirliğinde ve katılımda artış, kullanım kolaylığı ve depolama) ile birlikte bazı kısıtlamalar (tek yönlü iletişim, düşük hazırbulunuşluk, teknik sınırlamalar ve pedagojik destek) getirdiği görüldü. Ayrıca, öğretim görevlilerinin yazılı geri bildirime belirli nitelikler (öğrencilerle daha iyi bağlantı kurma, kalıcılık, anlaşılırlık, açıklık vb.) atfettiği görüldü. Öğretim görevlileri ayrıca, sistemli, teknolojiye entegre ve uygulamaya dayalı yazılı geri bildirim geliştirme oturumlarına ihtiyaç duyduklarını belirttiler.
Özet (Çeviri)
The written feedback provided by instructors significantly influences the learning and academic progress of students in an English as a foreign language classroom. It is highly appreciated by both students and instructors as it enables them to recognize and address the strengths and weaknesses that need to be addressed in the classroom setting. The study focuses on 11 full-time English instructors affiliated with a private university in Ankara, seeking to illuminate the challenges and adaptations faced by educators within the context of written feedback during COVID-19 crisis. The study employs a qualitative approach, utilizing semi-structured interviews as the primary method of data collection. The interviews were audio-recorded, transcribed and analyzed using the MAXQDA software. Thematic analysis was applied to derive patterns and insights from the instructors' narratives, in order to address the research questions that guide the study. The results of this study showed that both written feedback practices and English instructors attitudes towards written feedback were affected by the transition to emergency remote teaching in varying degrees. First, there was a change in the medium which resulted in a direct transfer of written feedback practices from analog to digital. This transition to digital feedback caused a change in the feedback provided, which came with certain advantages (flexibility of tools, flexibility in time, increased collaboration and engagement, ease of use, and storage,) as well as some limitations (one-way communication, low readiness, technical limitations, and pedagogical support). In addition, instructors attributed certain qualities (enabling better connection with students, permanence, understandability, clarity, etc.) to written feedback. Instructors also required developmental sessions on written feedback that are systematic, technology integrated and practice-based.