Kamusal mal olarak çevre koruma hizmetleri ve çevre koruma hizmetlerine yönelik harcamaların kamu kesimi dağılımı: Türkiye örneği
Public distribution of expenses for environmental protection services and environmental protection services as public goods: Example of Turkey
  1. Tez No: 867225
  2. Yazar: BEDRİYE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kamusal bir mal olan ve dünyada son dönemlerin popüler konularından biri haline gelen çevre, çevrenin korunması ve çevre sorunlarını önleme, azaltma gibi hususlar, uluslararası işbirliğini zorunlu kılarak, bu alanda ülkelere birçok ortak düzenleme ve yükümlülük getirmiştir. Bu açıdan ülkemiz, dünyada yaşanan çoğu önemli gelişmeye gecikmeli olarak katılım gösterse de, birçok anlaşma ve protokole ortak olarak gerekli adımları atmıştır. Bu çalışmayla, ülkemizce atılan bu adımlara değinilmiş olup, tüm bu adımlar neticesinde kamu kesiminde yer alan çevre koruma hizmetlerine yönelik harcamaların hangi kurum ve kuruluşlar tarafından, ne türde ve ne oranda gerçekleştirildiğinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Ülkemizin yakın tarihte, uluslararası alanda katılım gösterdiği, somut bir adım olan ve 2020 sonrası için taahhütler içeren Paris Anlaşması, 7 Ekim 2021 tarihinde onaylanarak, anlaşmada yer alan taahhütler kabul edilmiştir. Buna istinaden çalışmamızın kapsamını, Paris Anlaşması'nın onay tarihi olan 2021 yılını da kapsayacak şekilde seçili üç yıl(2020-2021-2022) bütçe gerçekleşmeleri oluşturmaktadır. Kamu kesimi olarak ise merkezi ve yerel ayrımına gidilmiştir. Çalışmamızın sonucunda, merkezde ve yerelde kamu kurumları tarafından farklı harcama kalemlerine öncelik verildiği ancak tüm bu harcama kalemlerinin ilgili yıllar itibariyle artış gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Issues such as the environment, which is a public good and has become one of the popular topics of recent times in the world, protection of the environment and prevention and mitigation of environmental problems make international cooperation mandatory, it has brought many common regulations and obligations to countries in this field. In this respect, although our country has delayed participation in most important developments in the world, it has taken the necessary steps as a partner to many agreements and protocols. With this study, these steps taken by our country have been mentioned and as a result of all these steps, by which institutions and organizations are spending on environmental protection services in the public sector, it is aimed to reveal what type and to what extent it is performed. The Paris Agreement, which is a concrete step in which our country has recently participated internationally and contains commitments for post-2020, was ratified on 7 October 2021 and the commitments included in the agreement were accepted. Accordingly, the scope of our work consists of three year (2020-2021-2022) budget materializations selected to include 2021, the date of approval of the Paris Agreement. As a public sector, the central and local distinction was made. As a result of our study, it was observed that different spending items were prioritized by public institutions in the center and in the local area, but all these spending items increased as of the relevant years.