Schopenhauer ve Nietzsche'nin nihilizminde yaşamın yadsınması ve olumlanması
Denial and affirmation of life in Schopenhauer's and Nietzsche's nihilisms
- Tez No: 867245
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BAYAR BRAVO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 553
Özet
Bu tezde, Schopenhauer ve Nietzsche arasındaki karşıtlık, Leopardi'nin bir yan unsur olarak tartışmaya dahil edilmesiyle birlikte pasif nihilizm ve aktif nihilizm arasındaki karşıtlık biçimini almıştır. Bu filozofların ele aldığı birtakım genel meseleler, hayatın anlamı ve/veya anlamlılığı sorunsalı bağlamında ele alınarak; hangi tutumun daha tutarlı, daha yerinde yahut daha makul olduğu konusunda bir karara varılmaya çalışılmıştır. Görülmüştür ki her iki filozofun da birtakım önemli tutarsızlıkları vardır. Ancak burada ortaya çıkan şey şu ki: Her iki filozofun da hayatı anlama ve/veya anlamlandırma tarzı, önemli ölçüde onların metafizik kabullerinin ve bencilliğe ilişkin tutumlarının belirlenimi altındadır. Benlik doğal olarak bencildir ve doğal istecimizi olumlamak bencilliği olumlamak anlamına gelmektedir. Nitekim bencillik, istencin olumlanması ve yaşamın olumlanması korelasyon içindedir. Mamafih yaşamın olumlanmasının mı yoksa yadsınmasının mı makul/yerinde olduğuna dair nihai karar ise yaşamın değerli ve anlamlı olup olmadığına, yaşamın beyhude olup olmadığına bağlı olarak alınacaktır. İşbu tezde filozofların buna karar verebilmek için sunduğu argümanlar serimlenmiş ve hangi kararın daha tutarlı olduğu mülahaza edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the opposition between Schopenhauer and Nietzsche takes the form of the opposition between passive nihilism and active nihilism, with Leopardi included as a side element in the discussion. Some general issues handled by these philosophers were handled in the context of the meaning and/or meaningfulness of life; It has been tried to reach a decision about which attitude is more consistent, more appropriate or more reasonable. It has been seen that both philosophers have some important inconsistencies. However, what emerges here is that the way both philosophers understand and/or make sense of life is largely under the determination of their metaphysical assumptions and attitudes towards selfishness. The self is naturally selfish, and affirming our natural will means affirming selfishness. Indeed, selfishness, affirmation of will, and affirmation of life are in correlation. However, the final decision as to whether the affirmation or denial of life is reasonable/appropriate will be taken depending on whether life is valuable and meaningful, and whether life is futile. In this thesis, the arguments presented by the philosophers in order to decide on this are presented and it is evaluated which decision is more consistent.