İhracatın reel döviz kuruna duyarlılığı: Türkiye ve seçili ülkeler için ürün düzeyinde bir analiz
Elasticity of export to the real exchange rate: Product level analysis for Turkey and selected countries
- Tez No: 867280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR AYTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dış ticarette dengeyi sağlamak Türkiye de dâhil olmak üzere tüm dünya ülkelerinde her zaman iktisadi bir amaç olarak görülmüştür. Uygulanacak politikaları belirleyenler cari işlemlerde oluşan açığı azaltmak için döviz kuru politikalarına sık sık başvurmaktadır. Bu yüzdendir ki döviz kurunun ihracat ve ithalat üzerindeki etkisi literatürde oldukça fazla ele alınan bir konu haline gelmiştir. Yapılan bu çalışma altı basamaklı HS sınıflamasına ait veriler kullanılmış olup reel döviz kurunun ihracat çıktılarının esnekliklerinin Türkiye'nin de dahil olduğu 19 ülke için hesaplanmasını hedeflemiştir. Analiz sonuçları göstermektedir ki döviz kurundaki değişimlere karşılık fiyat etkisi oldukça düşükken miktar etkisi daha yoğun bir şekilde kendisini hissettirmektedir. Fakat bu etkinin oranları sektörden sektöre ve ülke gruplarına göre değişiklik göstermektedir. Sonuçlarımıza göre beklenmeyen durumlara maruz kalmamak için döviz kurunda uygulanacak politikalar çok dikkatli bir şekilde seçilip hayata geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Ensuring balance in foreign trade has always been seen as an economic goal in all countries of the world, including Turkey. Those who determine the policies to be implemented frequently resort to exchange rate policies to reduce the current account deficit. For this reason, the effect of exchange rate on exports and imports has become a subject that is discussed a lot in the literature. In this study, data belonging to the six- digit HS classification were used and it was aimed to calculate the elasticity of the export outputs of the real exchange rate for 19 countries including Turkey. The results of the analysis show that while the price effect is quite low in response to the changes in the exchange rate, the quantity effect is more intense. However, the rates of this effect vary from sector to sector and country groups. According to our results, the policies to be implemented in the exchange rate should be chosen and implemented very carefully in order not to be exposed to unexpected situations.