İbnu'l-Enbârî ve el-Vecîz fî İlmi't-Tasrîf adlı eseri
Ibnu'l-Enbari ve al-Vecîz fî İlmi't-Tasrîf titled work
- Tez No: 867285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT SALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, İbnü'l-Enbârî'nin (ö.577/1181) yaşadığı dönemin siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel durumuyla beraber, hayatı ve ilmî kişiliğiyle ilgili önemli bilgiler verilmiştir. Çalışmanın temel gayesi İbnü'l-Enbârî'nin sarf ilmiyle ilgili yazmış olduğu el-Vecîz fî İlmi't-tasrîf adlı eserinin incelenmesidir. Bu nedenle eserin temel özellikleri hak-kında geniş bilgiler verilmiştir. Eserin yazılış gayesi, metodu, istişhâdı, muhtevası, kaynak-ları, ıstılah ve talilleri ele alınmış ve örnekleriyle geniş bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study provides important information about the political, social, economic, and cultural situation of the era in which Ibn al-Anbari (d. 577/1181) lived, as well as de-tails about his life and scholarly personality. The main purpose of the study is to examine the work titled“al-Wajiz fi Ilmi al-Tasrîf ,”written by Ibn al-Anbari on the science of Ara-bic morphology. Therefore, extensive information about the fundamental features of the work has been given. The purpose of writing, methodology, verification, content, sources, terminology, and citations of the work have been discussed and extensively examined with examples.