Üriner mikrobiyota ve mesane kanseri ilişkisi değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between urinary microbiota and bladder cancer
- Tez No: 873116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATA ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son yıllarda genitoüriner sistem mikrobiyomunun, mesane kanseri de dahil olmak üzere ürolojik tümörlerin gelişiminde ve ilerlemesinde önemli bir rol oynayabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada mesane kanseri olan hastalarda tanı anında idrar mikrobiyota analizinin değerlendirilmesi planlandı. Çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalın'da mesane kanseri tanısını almış fakat tedaviye başlanmamış 30 hasta ve benzer demografik özellikte 20 sağlıklı kişi dahil edildi. Mesane kanseri ve sağlıklı kontrol grubunda idrar mikrobiyota analizleri değerlendirildi. Mesane kanseri grubu kas invaziv mesane kanseri (KIMK) ve kas invaziv olmayan mesane kanseri (KIOMK) olarak ikiye ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Recent studies suggests that the genitourinary microbiome plays a significant role in mediating the development and progression of urological tumors, including bladder cancer. In this study, we aimed to evaluate urinary microbiota analysis at the time of diagnosis in patients with bladder cancer. The study included 30 patients who were first diagnosed with bladder cancer in Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Urology and 20 age and sex matched healthy controls. Urinary microbiota analysis have been evaluated in bladder cancer and healthy control groups and patients with bladder cancer with muscle invasive bladder cancer (KIMK) or not (KIOMK).