Parabolik güneş kolektörü tasarımı, imâlatı, test edilmesi ve kırsal bölgelerde ısıtma kullanım alanı fizibilitesi
Parabolic solar collector design, manufacture, tests and feasibility study for space heating in rural regions
  1. Tez No: 343763
  2. Yazar: ÖMER ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Parabolik (Oluk Tip) Güneş Kollektörü Tasarımı projesinde, elektronik güneş takip sistemine sahip, 430 Paslanmaz Çelik Sac, Eloksallı-Parlak Alüminyum Sac yansıtıcılı, bakır absorbe borulu ve konveksiyon ısı kaçaklarını minimize etmek için absorbe borunun dışında pyreks borusu bulunan güneş kollektörü imal edilmiş ve üzerinde deneyler yapılmıştır. Sistem, 1.68 m2 güneşlenme alanına sahiptir. Sıcak akışkan, yoğunluk farkından doğan hareketle, sistemin üst kısmına monte edilmiş olan 40 litrelik depoya ilerlemekte, deponun alt kısmından soğuk akışkan kollektöre girmektedir. Deneylerde üç farklı iş akışkanı kullanılmıştır (Arıtılmış Su, % 50 hacim konsantrasyonlu Antifriz (Etilen Glikol) ? Arıtılmış Su karışımı, % 20 kütle konsantrasyonlu NaCl ? Arıtılmış Su). Parabolik kollektörle 2011 Temmuz ayında fasılalı olarak 18 gün deney yapılmıştır. Deneylerde akışkanın sıcaklığını 30 oC?den 50 oC?ye çıkarma süreleri tespit edilmiştir. Bulunan deneysel verilerle, teorik hesaplamalar karşılaştırılmıştır. Parabolik kollektörün rüzgar dayanımı, Konya ilinin ortalama rüzgar hızı için SolidWorks programında incelenmiş, gerilim, gerinim ve sehim grafikleri çizilmiştir. Ayrıca; Türkiye?nin güneş radyasyonu ve iklim şartları açısından verimli sayılan kırsal bölgelerinden; Konya, Karaman, Niğde, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin olmak üzere 6 il için kırsal kalkınma planları kapsamında, nüfus, tarım ve hayvancılık verileri ışığında ısıtma kullanım alanı fizibilitesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Design of Parabolic Solar Collector Project, the solar collector which has a electronic solar tracking system, a 430 stainless steel sheet, an Anodized-Bright Aluminum sheet reflector, a copper absorbing pipe and a pyrex pipe enclosing the absorbing pipe to minimize convection heat transfer, was manufactured and experiments were made on it. The system has got 1.68 m2 collector area. Due to density difference, the hot fluid flows through a 40 lt. tank that is assembled on the top of the system and cold fluid flows to collector from the bottom of the tank. Three different working fluids used (purified water, mixture of purified water with 50% volume concentration of Antifreeze (ethylene glycol), mixture of purified water with 20% mass concentration of NaCl (sodium chloride)) in the experiments. In July 2011, experiments were made for 18 days with the parabolic collector. In experiments, the times of increasing the temperature of the fluids from 30 0C to 50 0C were determined. Experimental results obtained and theoretical calculations are compared. Wind resistance of parabolic collector was analyzed on SolidWorks for Konya City?s average wind speed. Stress, strain and displacement graphics were drawn. Feasibility within the scope of rural development projects and data of agriculture and stockbreeding was made in the rural regions (Konya, Karaman, Nigde, Gaziantep, Sanlıurfa and Mardin) that are considered efficiently in terms of solar radiation and climatic conditions in Turkey for space heating.