The use of social media in the context of the effect of social responsibility projects applied in East African countries
Doğu Afrika ülkelerinde uygulanan sosyal sorumluluk projelerinin etkisi bağlamında sosyal medya kullanımı
- Tez No: 867311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE PELENK ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
New media is always emerging as a new trend in different periods. When Gutenberg's Printing Machine was invented in the 15th century, everyone was interested in innovations. The same is true for the following inventions in media technologies; the darkroom, the telegraph, the radio, television, and the internet. Now the world speaks digital - the digital age promoted by globalization. The application of digital technologies depends on the political system, economic development, and cultural aspects in different nations worldwide. As an important part of Public Relations, Corporate Social Responsibility has been given wide girth in the local and international arenas. It is widely argued that for global corporations to succeed in their different publics they have to customize their global strategies and practices in the local settings. This study analysed how global public relations corporations glocalise their Corporate Social Responsibility projects in East African countries – namely; Tanzania, Uganda, Rwanda, Burundi, and Kenya and integrate the use of social media – specifically Facebook. The sampled global corporation is Coca-Cola. The study found that Coca-Cola uses Social media platforms in its Corporate Social Responsibility projects. Moreover, the efforts to localise its projects still have much to deliver since most of the messages, especially on CSR use social media in the context of East African Countries. Despite the challenges found in the differences in the political, economic, social, and technological advancement of the countries under the study, the study calls for Corporations to glocalise their Corporate Social Responsibility projects and use social media in the context of areas they are serving to win hearts and minds of their customers. Key Terms: Social media, Globalisation, glocalisation, International Public Relations, Corporate Social Responsibility (CSR).
Özet (Çeviri)
Yeni medya her zaman farklı dönemlerde yeni bir trend olarak ortaya çıkmaktadır. 15. yüzyılda Gutenberg'in Matbaa Makinesi icat edildiğinde yenilikler tüm toplum için önemli bir etki yaratmıştır. Aynı durum medya teknolojilerindeki karanlık oda, telgraf, radyo, televizyon ve internet gibi buluşlar için de geçerlidir. Günümüzde dijitalden, küreselleşmenin teşvik ettiği dijital çağdan bahsedilmektedir. Dijital teknolojilerin uygulanması, dünya çapındaki farklı ulusların siyasi sistemine, ekonomik kalkınmasına ve kültürel yönlerine bağlıdır. Halkla İlişkilerin önemli bir parçası olan kurumsal sosyal sorumluluğa yerel ve uluslararası alanda geniş yer verilmiştir. Küresel şirketlerin farklı kamularda başarılı olabilmeleri için küresel stratejilerini ve uygulamalarını yerel ortamlarda özelleştirmeleri gerektiği yaygın olarak tartışılmaktadır. Bu çalışma, küresel halkla ilişkiler şirketlerinin Doğu Afrika ülkelerinde Cocacola'nın kurumsal sosyal sorumluluk projelerini nasıl küyerelleştirdiklerini analiz etmiştir. Bu bağlamda Tanzanya, Uganda, Ruanda, Burundi ve Kenya'da Cocacola'nın sosyal medya hesapları analiz edilmiştir. Çalışma, Coca-Cola'nın kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde sosyal medya platformlarını etkin kullandığını ortaya çıkarmıştır. Özellikle KSS ile ilgili mesajların çoğunun Doğu Afrika Ülkeleri bağlamında sosyal medyayı kullanması nedeniyle, projelerini yerelleştirme çabalarında önemli bir etkisi olduğu görülmüştür. Çalışma kapsamındaki ülkelerin siyasi, ekonomik, sosyal ve teknolojik ilerlemelerindeki farklılıklarına rağmen, şirketlere kurumsal sosyal sorumluluk projelerini küyerelleştirmeleri ve hizmet verdikleri alanlar bağlamında sosyal medyayı kullanmalarının ne denli önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar Terimler: Sosyal medya, Küreselleşme, küyerelleşme, Uluslararası Halkla İlişkiler, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS).