İletişim çalışmalarında teknolojinin konumu: Gazetecilik uygulamalarına dair akademik yazının çözümlenmesi
Technology in communication studies: Analysis of academic writing on journalism practices
- Tez No: 867326
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL TAMER TORUN, DOÇ. DR. BAHAR KAYIHAN, PROF. DR. GAMZE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gazetecilik araştırmalarındaki mevcut kavramsal ve kuramsal çerçeveler, dijital ortamın devinim hızı ile eş zamanlı gelişim göstermemektedir. Bu nedenle araştırma sorunlarını analiz edebilmek için gerekli araç ve yaklaşımların doğru biçimde bir araya getirilmesi gerekmektedir. Ancak bunu yaparken teknolojik determinizm yanılgısına düşmek, gazeteciliği teknolojiye karşı araçsallaştırma riskini barındırmaktadır. Alanın dinamizmini yakalama amacı taşıyan pek çok akademik yaklaşımda teknolojinin gazetecilikle eşitlendiği gözlemlenmektedir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, sistemsiz bireysel gözleme dayanan bu sorunun belirli varsayımlara dayanarak bilimsel bilgisini üretmektir. Bu çalışmanın amacı; teknoloji ve gazetecilik ilişkisine dair sorun alanlarının genel bir tespitini yaparak alandaki lisansüstü çalışmaları incelemektir. Bu kapsamda, gazetecilik ve teknoloji ile ilgili araştırmaların analizinin yapılmasıyla gazetecilik çalışmalarında teknolojinin nasıl konumlandığının ortaya konulması, metodolojik ve teorik eğilimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında incelenen çalışmaların hangi sorunsallara sahip oldukları, hangi soruna işaret ettikleri, bunlara ne tür çözümler ürettikleri de teknolojik konumlanmaları ışığında birbirleriyle ilişkilendirilerek anlamlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current conceptual and theoretical frameworks in journalism research do not keep pace with the rapid evolution of the digital environment. Therefore, it is necessary to bring together the required tools and approaches correctly in order to analyze research problems. However, in doing so, falling into the trap of technological determinism poses the risk of instrumentalizing journalism against technology. Many academic approaches aiming to capture the dynamics of the field observe technology being equated with journalism. Hence, the purpose of this study is to produce scientific knowledge based on specific assumptions to address this problem, which relies on unsystematic individual observations. The main goal is to identify problem areas concerning the relationship between technology and journalism and to examine postgraduate studies in the field. Within this scope, the study aims to determine how technology is positioned in journalism by analyzing research related to journalism and technology, identifying methodological and theoretical tendencies. The study also attempts to make sense of the problematic aspects, the issues they point to, and the solutions they offer in relation to their technological positioning by relating the examined works to each other.