Exploring the impact of IT governance mechanisms on IT agility capabilities and consequences of centralization of IT governance
BT yönetişim mekanizmalarının BT çeviklik yetenekleri üzerindeki etkisinin keşfedilmesi ve BT yönetişiminin merkezileşmesinin etkileri
  1. Tez No: 867361
  2. Yazar: BURÇİN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM, PROF. DR. MUNİR MANDVİWALLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bilgi Teknolojisi (BT) bütçeleri artmaya devam ettikçe ve BT'nin işletmelerdeki merkeziliği arttıkça; etkili BT yönetişimi, çevresel değişimlere hızlı bir şekilde yanıt vermeyi ve ortaya çıkan fırsatları yakalamayı amaçlayan kuruluşlar için hayati önem taşıyor. Bu tez, BT yönetişim mekanizmalarının kurumsal ve BT çevikliği arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Öncelikle ilişkisel mekanizmaları, süreçleri ve yapıları vurgulayarak BT yönetişimine ilişkin literatürü inceledik. Ardından, BT yönetişiminin pazar dinamikleri bağlamında BT çevikliğini nasıl etkilediğini araştırmak için BT alanında 20 yıldan fazla deneyime sahip 7 profesyonelle bir odak grup çalışması yürüttük. Bu öngörülerden yola çıkarak, Türkiye ve ABD'de faaliyet gösteren 225 şirketten veri toplayarak BT yönetişiminin BT çevikliği üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla bir anket yürüttük. Sonuçlarımız, ilişkisel BT yönetişim mekanizmalarının BT çevikliğini artırmadaki ve iş ortamındaki değişikliklere yanıt vermedeki önemli rolünü vurgulamaktadır. Bununla birlikte, şirketler büyüdükçe BT yönetişiminin merkezileştirilmesi, iş süreçlerinin etkililiğini ve verimliliğini artırmaya yönelik bir strateji olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak, bu yaklaşımın etkinliği belirsizliğini korumaktadır. Bu konuyu büyük bir teknoloji şirketindeki 11 kıdemli uzmanla yarı yapılandırılmış görüşmeler yaparak ele aldık. Analizimiz sonucunda, tam merkezileşme veya merkezi olmayan yönetişim yerine, üst düzey merkezileştirmeyi iş birimlerine özel seçeneklerle birleştiren hibrit bir yaklaşım daha kabul edilebilir bir çözüm olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As information technology (IT) budgets continue to rise and IT's centrality in businesses grows, effective IT governance (ITG) has become crucial for organizations aiming to swiftly respond to environmental shifts and seize emerging opportunities. This study investigated the relationship between ITG mechanisms (ITGMs), particularly relational aspects, and organizational agility. Employing a combined approach, first, the literature on ITG was reviewed, emphasizing relational mechanisms, processes, and structures. Subsequently, a focus group study was performed with 7 professionals who have 20+ years' experience in IT to delve into how ITG influences IT agility (ITA) in the context of market dynamics. Building on these insights, a survey was conducted to explore the impact of ITG on ITA further by collecting data from 225 companies that operate in Türkiye and the USA. The findings showed the significance of relational ITGMs in enhancing ITA, highlighting its pivotal role in responding to business environmental changes. Moreover, as organizations expand, centralizing ITG emerges as a strategy to enhance the effectiveness and efficiency of business processes. However, the efficacy of this approach remains uncertain. This was addressed by conducting semi-structured interviews with 11 senior experts in a large technology organization. The analysis suggested that rigid adherence to complete centralization or decentralization proves suboptimal. Instead, a hybrid approach, which is combining high-level centralization with tailored options for business units, emerged as a more acceptable solution.