How does temporal focus affect consumers' pro-environmental intentions?
Zamansal odaklanma tüketicilerin çevreci niyetlerini nasıl etkiliyor?
- Tez No: 867404
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER AYDINOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ BİLİCİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Kuramı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezin amacı, geçmiş veya gelecekteki çevresel olaylar hakkında düşünmenin ve bu olayların olumlu ya da olumsuz olmasının tüketicilerin çevre yanlısı niyetlerini nasıl etkilediğini araştırmaktır. Geçmişte meydana gelen olumlu (olumsuza karşı) çevresel olayları hatırlayan insanların daha yüksek çevre yanlısı niyetler sergilediğini; gelecekte olumsuz (olumluya karşı) çevresel olayları gören insanların ise daha yüksek çevre yanlısı niyetler sergilediğini varsaydık. Bu hipotezler tüketicilerin ahlaki tutarlılığı ve ahlaki dengeleme motivasyonları üzerine inşa edilmiştir. Spesifik olarak, geçmişe odaklanmaları istendiğinde, insanların olumlu (olumsuza karşı) geçmiş olayları hatırladıklarında çevre yanlısı niyetlere yönelme olasılıkları daha yüksektir çünkü bu gruptaki insanlar geçmişle tutarlı olma eğilimindedir. Buna karşılık, geleceğe odaklanmaları istendiğinde, insanların gelecekteki olumsuz (olumluya karşı) olayları tahmin ederken çevre yanlısı niyetlere yönelme olasılıkları daha yüksektir çünkü başlangıçtaki olumsuz davranışları daha sonraki olumlu davranışlarla dengeleme eğilimindedirler. Bu hipotezleri dört deneyde test ettik ve bulgularını ve sonuçlarını tartıştık.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate how thinking about past or future environmental events and the valence of these events jointly influence consumers' pro-environmental intentions. We hypothesized that people who recall positive (vs. negative) environmental events that happened in the past exhibit heightened pro-environmental intentions; whereas people who foresee negative (vs. positive) environmental events in the future exhibit heightened pro-environmental intentions. These hypotheses were built on moral consistency and moral balancing motivations of consumers. Specifically, when prompted to focus on the past, people are more likely to engage in pro-environmental intentions when they remember positive (vs. negative) past events because they tend to be consistent with the past. In contrast, when prompted to focus on the future, people are more likely to engage in pro-environmental intentions when they forecast negative (vs. positive) future events because they tend to balance initial negative behavior with a more positive subsequent one. We tested these hypotheses in four experiments and discussed their findings and implications.