Job motivation of adult educators
Yetişkin eğitimcilerin meslek motivasyonları
- Tez No: 867403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA AYŞE CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu fenomenolojik çalışmanın amacı, yetişkin eğitimcilerin meslekte kalma motivasyonlarını araştırmaktır. Çalışma İSMEK'te çalışan ve yetişkin eğitiminde 10 yıldan fazla deneyime sahip 10 yetişkin eğitimcisi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler tematik bir yaklaşım kullanılarak analiz edilmiştir. Yetişkin eğitimcilerin deneyimlerinin incelenmesine dayanarak, alana giriş nedenleri; yetişkin eğitimcileri olumlu ve olumsuz etkileyen faktörler; hizmet içi eğitimlere katılma nedenleri ve hizmet içi eğitimlerin iş motivasyonuna etkileri temaları ortaya çıkmıştır. Bulgular, çoğu yetişkin eğitimcinin yetişkin eğitimi ile ilgili bir akademik geçmişe sahip olmadığını ve çoğunluğunun yetişkin eğitimcisi olmayı planlamadığını göstermiştir. Bununla birlikte, bu mesleği seçerken çoğunlukla içsel motivasyona sahip oldukları bulunmuştur. Veri analizi, yetişkin eğitimcilerin motivasyonunu en çok artıran faktörün katılımcılar olduğunu, en çok azaltan faktörün ise yöneticiler olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada bütün yetişkin eğitimciler, hizmet içi eğitimlerin iş motivasyonlarını artırdığını ifade etse de hizmet içi eğitimlere katılmak için dışsal motivasyona sahip oldukları bulunmuştur. Bu çalışma, yetişkin eğitimcilerin iş motivasyon kaynakları hakkında nitel ve derinlemesine veri sağlayarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Motivasyon ve demotivasyon faktörlerine dayanarak, eğitim merkezlerinde istikrar artırılabilir.
Özet (Çeviri)
This phenomenological study aims to investigate motivational factors that keep adult educators in the field. The study was conducted with 10 adult educators who have more than 10 years of experience in adult education and working at ISMEK. Semi-structured interviews were conducted for data collection. Data was analyzed by using thematic approach. Based on the examination of the experiences of adult educators, the themes of reasonings of adult educators entering the field; factors affecting adult educators positively and negatively; reasons for attending in-service trainings; and effects of in-service trainings on job motivation emerged. The findings indicated that most adult educators did not have an academic background related to adult education and the majority of the adult educators did not plan to become adult educators. However, it was found that they were mostly intrinsically motivated while choosing this profession. Data analysis revealed that the factor that increases the motivation of adult educators the most is the participants, while the factor that decreases their motivation the most is the administrators. Although all adult educators in this study expressed that in-service trainings increase their job motivation, it was found that they are externally motivated to attend in-service training. This study contributes to the literature by providing qualitative in-depth data about sources of job motivation of adult educators. Based on the motivational and demotivational factors, stability in the education centers could be enhanced.