The impact of events in Syria since 2011 on Russian-Turkish relations
2011'den bu yana Suriye'deki olayların etkisi Rus-Türk ilişkileri hakkında
  1. Tez No: 867407
  2. Yazar: DHEYAA DAHHAM TOGAN TOGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF BAHADIR KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
2011'den bu yana Ortadoğu'daki siyasi olaylara Türkiye ve Rusya'nın müdahale etmesi Suriye bağlamı, diğer tüm bağlamlar arasında en kritik bağlam olarak hizmet ettiği gerçeği göz önüne alındığında Bölgedeki çevre ülkeler. Mevcut tez olayların etkisini tanımlamayı amaçlamaktadır. 2011'den bu yana Suriye'de Türk-Rus ilişkilerinin incelenmesi ve bulguların karşılaştırılması Gerçekçiliğin varsayımları. Literatür taramasından yararlanılarak tezde Bu temel amaca ulaşmak için nitel araştırma. Tezin bulguları Türk-Rus ilişkilerinin etkilendiğini göstermiştir. 2011'den bu yana Suriye'de yaşanan jeopolitik, diplomatik, ekonomik ve askeri konulardaki olaylar hem Türkiye hem de Rusya her yolla kendi çıkarlarını elde etmeye çalışmaktadır. ile ittifaklar kurarak ya da karşıt bir tutum benimseyerek gerekli olduğu anlamına gelir. bir başka. Tezde ayrıca Türk-Rus ilişkilerinin büyük bir süreçten geçtiği de belirtildi. Her iki ülkenin karşıt jeopolitik ve militarist çıkarlarından kaynaklanan türbülans, Türkiye, Beşar Esad'ın temsil ettiği Suriye Rejimini devirmeye çalıştığından beri, Rusya ise desteğini Esad Rejimi'nin korunmasına yöneltti. Ancak nedeniyle iki ülkenin güçlü ve işbirliğini sürdürmenin öneminin farkına varması Türk-Rus ilişkileri, liderlerin de bulduğu gibi büyük bir istikrara kavuştu. işbirlikçi ekonomik ve diplomatik yaklaşımları sayesinde ortak zemin oluşturuyor.
Özet (Çeviri)
Since 2011, the political events in the Middle East Turkey and Russia to intervene within the Syrian context given the fact that it served as the most critical context amongst all other surrounding countries in the region. The current thesis aims to identify the impact of events in Syria since 2011 on Turkish-Russian relations, and comparing findings to the assumptions of Realism. Through the utilization of literature review, the thesis uses qualitative research to achieve this main objective. The findings of the thesis indicated that the Turkish-Russian relations have been affected by the events in Syria since 2011 on geopolitical, diplomatic, economic, and militaristic levels, and that both Turkey and Russia seek to achieve their own interests through all means necessary, either by forming alliances with or adopting a conflicting stance towards one another. The thesis also indicated that Turkish-Russian relations went through major turbulence due to the opposing geopolitical and militaristic interests of both countries, since Turkey sought to topple Syria's Regime, that is represented by Bashar Al-Assad, whereas Russia directed its support towards protecting the Assad Regime. However, due to the two countries' realization of the importance of maintaining strong and cooperative relations, Turkish-Russian relations regained a great deal of stability as leaders could find common ground thanks to their cooperative economic and diplomatic approaches.