What is left for 2000s: Student opposition in Turkey between governmental repression and internal dilemmas
2000'lere ne kaldı: Hükümet baskısı ve içsel ikilemler arasında Türkiye'de öğrenci muhalefeti
- Tez No: 867406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ERENSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Türkiye'deki öğrenci hareketinin yakın geçmişine odaklanarak, 2000'li yıllarda öğrenci hareketine dair mevcut literatürde ihmal edilmiş bir döneme akademik bir kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışma, öğrenci hareketinin 2000'li yıllar boyunca neden ivme kazanamadığı sorusuna cevap aramaktadır. Bu bağlamda, araştırma, değişen ve çeşitlenen baskı araçlarının (makro-sosyolojik unsurlar) yanı sıra, hareketin içsel gerilimleri ve açmazlarının mücadelelerin seyrine olan etkisine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to create an academic resource by focusing on the recent past of the student movement in Turkey, specifically addressing the 2000s that has been a neglected period in the existing literature on student movements. The study seeks to answer why the student movement failed to gain momentum throughout the 2000s. In this context, the research emphasizes the impact of changing and diversifying tools of repression (macro-sociological elements) as well as the internal tensions and dilemmas within the movement on the course of struggles during the 2000s.