Teknoloji okuryazarlığının finansal dijitalleşme üzerindeki etkisi: Yaş kuşaklarına yönelik bir araştırma
The impact of technological literacy on financial digitalization: A study on generations
- Tez No: 867449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İLKER AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler bireylerde yeni bir yeterlilik düzeyini meydana getirmiştir. Teknoloji okuryazarlığı; gelişen teknolojileri anlayabilme, ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilme veya uyarlayabilme yetisi ile ilişkilendirilebilir. Toplumların artan teknoloji okuryazarlık düzeyi firmaları dijital dönüşümlere sevk etmiştir. Firmaların kaynaklarını etkin ve verimli kullanabilmesi için önemli adımlardan biri olan dijitalleşme, tüm sektörlerde etkisini göstermeye başlamıştır. Hizmet sektörlerinde hem hizmet üretimleri hem de müşterilerle iletişim kanallarında değişimi meydana getirmiştir. Bu çalışmada, farklı teknolojik gelişmelerin olduğu dönemlerde doğan yaş gruplarının sahip olduğu teknoloji okuryazarlık düzeyi ile bu farklılığın finansal dijitalleşmeyi nasıl etkilediği incelenmiştir. Bu doğrultuda 463 kişilik bir örnekleme anket çalışması uygulanmıştır, SPSS paket programı aracılığıyla; ortalama ve standart sapma, t-testi, regrasyon, ANOVA ve farklılık analizleri uygulanmıştır. Yapılan çalışmada teknoloji okuryazarlığı ile finansal dijitalleşme arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiş ve yaş kuşakları özelinde bu ilişkinin farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Rapid advancements in technology have given rise to a new level of proficiency among individuals. Technological literacy can be associated with the ability to comprehend evolving technologies, utilize or adapt them according to needs. The increasing technological literacy levels within societies have propelled companies towards digital transformations. Digitalization, an essential step for companies to efficiently utilize their resources, has begun to manifest its impact across all sectors. It has brought about changes in both service production and communication channels with customers. In this study, the technology literacy levels of different age groups, born during periods marked by various technological developments, were examined in relation to how this disparity affects financial digitalization. In this regard, a sample of 463 individuals was surveyed, and statistical analyses such as mean and standard deviation, t-test, regression, ANOVA, and difference analysis were conducted using SPSS package program. The study identified a significant relationship between technological literacy and financial digitalization, and it was observed that this relationship varied across different age cohorts.