Laringotrakeal cerrahilerde tritube ile yapılan akım kontrollü ventilasyon ile hacim kontrollü ventilasyonun solunum mekanikleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of flow controlled ventilation with tritube and volume controlled ventilation on respiratory mechanics in laryngotracheal surgeries
- Tez No: 867458
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE YARKAN UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Laringotrakeal cerrahilerde cerrahi alana erişim ve yeterli ventilasyonu sağlamak zorlu bir kombinasyon olarak karşımıza çıkabilir. Apneik oksijenasyon, yüksek frekanslı jet ventilasyon (HFJV) ve volüm kontrollü ventilasyon (VCV) laringotrakeal cerrahilerde tercih edilen ventilasyon modları arasındadır. Akım kontrollü ventilasyon (FCV), yeni bir ventilasyon modu olup, kaflı, dar lümenli bir tüp olan Tritube ile ventilasyona olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada birincil olarak laringotrakeal cerrahilerde FCV ve VCV 'nin perioperatif-postoperatif solunum mekaniklerine ve hemodinamik parametrelere etkileri ve komplikasyonlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. İkincil olarak ise, Evone ventilatör ve Tritube kullanılarak uygulanan bu yeni ventilasyon yönteminin klinik anestezi pratiğinde uygunluk ve güvenliğinin değerlendirilmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada elektif olarak süspansiyon laringoskopi operasyonu geçiren 71 hastadan 36'sı 6 numara spiralli tüp ile entübe edilerek VCV (Grup V), 35'i Tritube ile entübe edilerek FCV (Grup F) ile ventile edildi. Hastalara tahmin edilen vücut ağırlıklarına göre 7ml/kg tidal volüm verilmesi hedeflendi. İnspirasyon/ekspirasyon oranı Grup F için 1/1 Grup V için 1/1,5 olarak ve her iki grupta PEEP 5 cmH2O olarak ayarlandı. Her iki gruba da propofol ve remifentanil ile total intravenöz anestezi uygulandı. Hastalara preoperatif ve postoperatif olarak taşınabilir spirometre ile SFT yapıldı. İntraoperatif olarak tepe havayolu basıncı, plato basıncı, sürücü basınç, end-tidal CO2, kompliyans, sistolik ve diastolik kan basınçları, kalp tepe atımı ve periferik oksijen satürasyonu 10 dakikalık aralıklarla kayıt altına alındı. Çeşitli nedenlerle çalışma dışında kalan hastalar çıkarıldıktan sonra Grup F için 33, Grup V için 30 hastanın verileri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Access to the surgical field and ensuring adequate ventilation can pose a challenging combination in laryngotracheal surgeries. Apneic oxygenation, high-frequency jet ventilation (HFJV), and volume-controlled ventilation (VCV) are among the preferred ventilation modes for laryngotracheal surgeries. Flow-controlled ventilation (FCV), a new ventilation mode, enables ventilation with Tritube, a cuffed, narrow-lumen tube. This study primarily aims to compare the perioperative-postoperative respiratory mechanics, hemodynamic parameters, and complications of FCV and VCV in laryngotracheal surgeries. Secondly, the suitability and safety of this new ventilation method using the Evone ventilator and Tritube in clinical anesthesia practice are planned to be evaluated. Materials and Methods: 36 out of 71 patients undergoing elective suspension laryngoscopy were intubated with a size 6 spiral tube and ventilated with VCV (Group V), while 35 were intubated with Tritube and ventilated with FCV (Group F). A tidal volume of 7 ml/kg was targeted based on estimated body weight. The inspiration/expiration ratio was set at 1/1 for Group F and 1/1.5 for Group V, and PEEP was adjusted to 5 cmH2O in both groups. Total intravenous anesthesia with propofol and remifentanil was administered to all patients. Pulmonary function test wit a portable spirometer was performed preoperatively and postoperatively. Intraoperatively, peak airway pressure, plateau pressure, driving pressure, end-tidal CO2, compliance, systolic and diastolic blood pressures, heart rate, and peripheral oxygen saturation were recorded at 10-minute intervals. After excluding patients who were dropped out from the study for various reasons, data from 33 patients in Group F and 30 patients in Group V were analyzed.