İthalatta bir haksız rekabet türü olarak damping ve dampingli ithalata karşı yaptırımlar
Dumping as an unfair competition type in importation and sanctions against importation with dumping
- Tez No: 867482
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
“İthalatta Bir Haksız Rekabet Türü Olarak Damping ve Dampingli İthalata Karşı Yaptırımlar”adlı tez çalışmamda haksız rekabet kavramı ve ilgili mevzuat, ithalatta haksız rekabet ve damping, anti-damping uygulaması ve dampingli ithalata karşı özel hukuk yaptırımları incelenmiştir. Damping kavramının haksız rekabet niteliğinin olup olmadığı konusu incelenmiştir. Dampingli ithalata karşı anti-damping uygulaması yanında özel hukuk yaptırımlarının söz konusu olup olmayacağı konusu üzerinde durulmuştur. Türk Ticaret Kanunu'nda bulunan haksız rekabet davaları bu kapsamda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In my thesis as“Dumping as an unfair competition type in importation and sanctions against importation with dumping”, concepts of unfair competition and related legislation, unfair competition in importation and dumping, anti-dumping implementation and private law sanctions against importation with dumping are examined. In addition to anti-dumping implementation against importation with dumping, the issue of whether private law sanc-tions will be in question is examined in detail. Finally, the unfair competition litigation included in Turkish commercial law are discussed within this scope.