İthalatta haksız rekabetin önlenmesi ve Türkiye'nin açtığı antidamping soruşturmaları üzerine ampirik bir çalışma
Prevention of the unfair competition in the import and an empirical study on the anti dumping files initiated by Turkey
  1. Tez No: 552827
  2. Yazar: YILMAZ AYDIN SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TAŞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
GATT ve DTÖ gümrük vergilerinin aşağıya doğru çekilerek dünya ticaretinin daha serbest yapılabilir olmasını sağlamıştır. Üye ülkeler, bu uluslararası anlaşmalara uymakla yükümlü olduklarından; bu defa dış ticaret açıklarını kontrol edebilmek, yerli üreticileri ve sanayilerini korumak, haksız rekabetle mücadele edebilmek gibi nedenlerle tarife dışı engellere yönelmişlerdir. Tarife dışı engellerin pek çok çeşidi olsa da çalışmada anti-damping vergiler detaylı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. DTÖ, diğer tarife dışı engellere karşı sert bir tavır gösterirken anti-damping vergilere belli şartların varlığı halinde müsaade etmektedir. Bu da bu tür vergilerin daha sık uygulanmasına neden olmuştur. Çalışmada, Türkiye'nin 2007-2017 yılları arasında başlattığı damping soruşturmalarının; Türkiye'nin reel gayri safi yurtiçi hasılası, enflasyon oranı, soruşturma açtığı ülkelerden yapılan ithalat artış hızı ve soruşturma açılan ülkelerin reel gayri safi yurtiçi hasılası gibi makro ekonomik göstergelerden etkilenip etkilenmediği incelenmiş; seçilen ticaret ortaklarının reel gayri safi yurtiçi hasılasındaki artışların, ülkemizin bu ülkelere karşı damping soruşturması açmasında etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
GATT and WTO enable world trade to become freerby reducing the customs duties. As member states are supposed to stick to these international agreements, they tend to use non-tariff barriers due to the reasons such as controlling the foreign trade deficits, protecting the domestic producers and industries and preventing the unfair competition. Though various kinds of non-tariff barriers exist, anti-dumping duties are tried to be explained in detail in this study. While WTO opposes the other non-tariff barriers firmly, anti-dumping duties are allowed in certain circumstances. That causes these kinds of duties to be imposed more often. In this study it is examined whether or not anti-dumping investigations initiated by Turkey in the 2007-2017 period are affected by the macroeconomic indicators such as Turkey's GDP, inflation rate, growth rate of the import from the countries that were initiated AD investigation and GDP of the countries under AD investigation and it is concluded that GDP growth of the selected trade partners is effective for our country to initiate AD investigation against these countries.