Hemodiyaliz hastalarında aort topuz genişliği ve ventriküler repolarizasyon markerlarının ilişkisi
Relationship between aortic knob width and ventricular repolarization markers in hemodialisis patients
- Tez No: 867500
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AKAGÜN, DOÇ. DR. EMRE YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Hemodiyaliz (HD) hastalarında ölümün önde gelen nedenlerinden biri kardiyovasküler hastalıklardır. HD hastalarında kardiyovasküler hastalıkların ortaya çıkışı bir seri adaptasyon mekanizması ve remodellingi içerir. Çalışmamızda Aort Topuz Genişliği (ATG), fragmente QRS (fQRS) ve ventriküler repolarizasyon markırlarının (VRM) birlikteliğini ve karşılıklı ilişkisini değerlendirerek HD hastalarında kardiyovasküler kötü sonlanımlara gidişin erken habercilerini bütüncül olarak değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza 112 HD hastası ve yaş, cinsiyet ve komorbiditeleri benzer 104 sağlıklı denek dahil edildi. HD hastalarının HD seansı öncesi elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi (EKO) ve posteroanterior akciğer grafisi verileri sağlıklı denekler ile karşılaştırıldı. HD hastalarında ATG dağılımlarına göre çeyreklik grupları (ATG artışına göre sırası ile Q1, Q2, Q3, Q4) oluşturularak fQRS ve VRM'larının gruplar arasındaki dağılımı belirlendi. fQRS varlığına göre oluşturulan bir diğer alt grup analizinde ise ATG'nin dağılımı araştırıldı. ATG'nin HD hastalarındaki risk faktörleri belirlendi. Bulgular: HD hastalarının %59,8'i erkekti ve ortalama yaş 61,15 ± 10,22'di. HD hastalarının ATG ortalaması 39,50 ± 5,96 cm iken, kontrol grubu sağlıklı deneklerde 26,6 ± 4,3 idi (p < 0,001).
Özet (Çeviri)
Purpose: One of the leading causes of death in hemodialysis (HD) patients is cardiovascular disease. The emergence of cardiovascular diseases in HD patients involves a series of adaptation mechanisms and remodeling. In our study, we aimed to holistically evaluate the early precursors of cardiovascular adverse outcomes in HD patients by evaluating the association and mutual relationship of Aortic Knob Width (AKW), fragmented QRS (fQRS), and ventricular repolarization markers (VRM). Materials and Methods: One hundred and twelve HD patients and 104 healthy subjects of similar age, gender, and comorbidities were included in our study. Electrocardiography (ECG), echocardiography (ECHO), and postero-anterior lung radiography data of HD patients before the HD session were compared with healthy subjects. In HD patients, subgroups were created according to AKW distributions (Q1, Q2, Q3, Q4, respectively, according to AKW increase), and the distribution of fQRS and VRMs between groups was determined. In another subgroup analysis created according to the presence of fQRS, the distribution of AKW was investigated. Risk factors of AKW in HD patients were determined. Results: Fifty-nine point eight percent of HD patients were male; the mean age was 61.15 ± 10.22 years. The mean AKW of HD patients was 39.50 ± 5.96, while 26.6 ± 4.3 in healthy control group subjects (p < 0.001).