İhracatçı işletmelerin lojistik hizmet sağlayıcısına ilişkin güven eğilimi, hizmet kalitesi ve tekrar kullanma eğilimi arasındaki ilişkilerde lojistik bilgi teknolojilerinin moderatör rolü
The moderating role of logistics information technology in the relationships between exporter enterprises' trust tendency, service quality and repurchase intentions towards logistics service providers
  1. Tez No: 867508
  2. Yazar: AYŞE ATABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE ÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Lojistik sektörü küresel ölçekte ve Türkiye'de dinamik yapısıyla dikkat çeken bir pazar alanıdır. Teknolojik ilerlemelerin sektörü şekillendirmesiyle birlikte hizmet sunumunda köklü değişimler yaşanmakta, daha hızlı ve verimli ulaştırma yöntemleri benimsenmektedir. Bu süreçte sektörün anlaşılabilirliği ve kullanıcı beklentilerinin daha net bir şekilde belirlenmesi için bir dizi araştırma yapılmaktadır. Kullanıcıların lojistik işletmelere yönelik güven eğilimlerinin, algılamış oldukları hizmet kalitelerinin ve tekrar kullanma eğilimlerinin belirlenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkilerin anlaşılarak hem lojistik profesyonellerine hem de ihracatçı işletmelere gerekli bilgilendirilmelerin sunulması önemli bir husus olmaktadır. Bu doğrultuda mevcut çalışmanın amacı, Türkiye'deki ihracatçı işletmelerin, lojistik işletmelere ilişkin kullanıcı güven eğilimlerinin, lojistik hizmet kalitelerinin ve tekrar kullanma eğilimlerinin belirlenmesi, kullanıcı güven eğilimlerinin lojistik hizmet kalitesine ve tekrar kullanma eğilimine etkisinin analiz edilmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkide lojistik bilgi teknolojilerinin moderatör rolünün incelenmesidir. Gerçekleştirilen araştırmanın evrenini, endüstriyel pazarlarda lojistik faaliyet sunan işletmelerden hizmet satın alan ihracatçı işletmeler oluşturmaktadır. Beş lojistik işletmesinin endüstriyel kullanıcıları arasında amaca yönelik örnekleme yapılmış ve içlerinden uluslararası ticarette faaliyet gösteren ihracatçı işletmeler seçilerek araştırma örneği oluşturulmuştur. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın anketleri çevrimiçi kanallar aracılığı ile ihracatçı işletmelere ulaştırılmıştır. Araştırmada sınırsız örneklem formülü kullanılmış ve hesaplanan 384 örneğin üzerine çıkılarak, araştırma örneği 400 olarak belirlenmiştir. Anket uygulaması neticesinde elde edilen anketlerin uygunluğu kontrol edilmiş ve toplam 12 ihracatçı işletmenin anketi geçersiz kabul edilmiş ve araştırma 388 ihracatçı işletme ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma neticesinde elde edilen veriler SPSS 23.0 ve SPSS 23.0 Process Makro uygulaması ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; ihracatçı işletmelerin güven eğilimlerinin lojistik hizmet kalitesi üzerinde ve güven eğilimi alt boyutlarının lojistik hizmet kalitesi alt boyutları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu ortaya konmuştur. İhracatçı işletmelerin güven eğilimlerinin lojistik hizmet kalitesi üzerindeki etkisinde, lojistik bilgi teknolojilerinin moderatör (düzenleyici) rolü olduğu bulgusu elde edilmiştir. Bundan sonra alanyazında yapılacak araştırmalarda işletme türünün ve sayısının artırılarak tüm işletmelerin güven, hizmet kalitesi ve tekrar kullanma niyetlerine yönelik araştırmalar yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The dynamic structure of the logistics sector is a market area that garners interest both globally and in Türkiye. The industry is being shaped by technological advancements, which have resulted in significant changes in service delivery and the adoption of faster and more efficient transportation methods. These studies contribute to gaining a deeper understanding of the evolution and transformation of the logistics industry. Determining user trust propensities, perceived service quality, and repeat usage intentions toward logistics firms as well as comprehending the correlations among these variables is crucial for providing necessary insights to both logistics experts and exporting enterprises. Thus, the primary goal of the current study is to ascertain the exporter companies in Türkiye's inclinations toward logistics organizations with regard to user confidence, logistics service quality, and reuse. Furthermore, this study intends to analyze the impact of user trust propensities on logistic service quality and repeat usage intentions and investigate the moderating influence of logistics information technologies in the relationship among these factors. The population of the research consists of exporting enterprises that purchase services from enterprises providing logistics activities in industrial markets. Five of the enterprises for which contributions were requested gave positive responses. Purposive sampling was carried out among the industrial users of five logistics enterprises. The research sample was formed by selecting exporter enterprises among these companies. The survey method was used in the research. The questionnaires of the research were delivered to the exporting enterprises through online channels. The infinite sample size formula was employed in the research and the research sample was determined as 400, exceeding the calculated 384 samples. The suitability of the questionnaires obtained was checked, and the questionnaires of a total of 12 exporting enterprises were deemed invalid, resulting in the research being conducted with 388 exporting enterprises. The data obtained from the research were analyzed using SPSS 23.0 and SPSS 23.0 Process Macro application. As a result of the research, it was concluded that the trust propensities of exporting enterprises have a remarkable effect on logistics service quality, and the sub-dimensions of trust inclination are found to have a notable effect on the sub-dimensions of logistics service quality. In future scholarly investigations, it is recommended to include a broader range of enterprise types and sizes to conduct research on trust, service quality and repeat usage intentions.