Sosyal yardım alan tek ebeveynli ailelerin çocuk bakımı ve yetiştirilmesi konusunda karşılaştığı güçlüklerin incelenmesi
An investigation of the difficulties faced by single–parent families receiving social assistance in child care and upbringing
- Tez No: 867554
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki tek ebeveynli hanelerin inceliklerini araştırmakta, özellikle de bu ailelerin toplumsal ve ekonomik olumsuzluklar karşısında yaşadıkları zorlukları ve kullandıkları stratejileri incelemektedir. Çalışma, Ankara'da Türk Kızılay'ından sosyal yardım alan 12 tek ebeveynli bireyi kapsayan nitel bir metodoloji kullanmaktadır. Veriler, katılımcıların ilk elden karşılaşmalarının kapsamlı bir şekilde incelenmesini kolaylaştıran yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın temel amacı, tek ebeveynlerin karşılaştığı maddi zorluklar, uygun çocuk bakımı bulma güçlükleri ve tek ebeveyn olmanın psikolojik etkileri gibi çeşitli karmaşık engelleri araştırmaktır. Ayrıca, sosyal destek sistemlerinin bu ailelerin farklı gereksinimlerini karşılamadaki etkinliğini değerlendirmektedir. Bulgular, tek ebeveynlerin, çocuklarının eğitim başarısı ve genel refahı üzerinde etkileri olan önemli mali kısıtlamalar yaşadıklarını göstermektedir. Bu zorluklara rağmen, tek ebeveynlerin kendilerini toparlama ve uyum sağlama becerileri öne çıkan temalar olarak göze çarpmaktadır. Araştırma aynı zamanda sosyal destek sistemlerinin bu sorunların hafifletilmesindeki kritik önemini ortaya koymakta ve mevcut destek mekanizmalarının yetersiz kalabileceği alanları vurgulamaktadır. Çalışma, Türkiye'deki kentsel tek ebeveynli hanelerin karmaşık dinamikleri hakkında değerli bir anlayış sunmakta ve daha odaklı ve etkin sosyal hizmet yaklaşımları için politika önerileri getirmektedir. Sonuç olarak, tek ebeveynli hanelerin karşılaştıkları zorlukların tam olarak anlaşılmasının, bu hanelerin özgün gereksinimlerini karşılayacak özelleştirilmiş sosyal hizmetlerin geliştirilmesi açısından önemini vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the intricacies of single-parent households in Türkiye, specifically examining their challenges and strategies in the face of social and economic adversity. The study uses a qualitative methodology involving 12 single-parent individuals receiving social assistance from the Turkish Red Crescent in Ankara. Data was collected using semi-structured interviews that facilitated a comprehensive examination of the participants' first-hand encounters. The main aim of the study is to explore the various complex barriers faced by single parents, such as financial difficulties, difficulties in finding appropriate childcare, and the psychological effects of being a single parent. It also assesses the effectiveness of social support systems in meeting the diverse needs of these families. The findings show that single parents experience significant financial constraints that have implications for their children's educational achievement and overall well-being. Despite these challenges, the ability of single parents to recover and adapt stand out as prominent themes. The research also reveals the critical importance of social support systems in mitigating these problems and highlights areas where existing support mechanisms may fall short. The study provides a valuable insight into the complex dynamics of urban single-parent households in Türkiye and offers policy recommendations for more focused and effective social service approaches. In conclusion, it highlights the importance of fully understanding the challenges faced by single-parent households in order to develop customized social services to meet their unique needs.