'Ich schreibe, damit du mich siehst'. Deutsche briefschreiber am ende des 18. jahrhunderts
'Beni görebilmen için yazıyorum'. 18. yüzyıl sonu Alman mektup yazarları
- Tez No: 867560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ALTINKAYA NERGİS, DOÇ. DR. YÜCEL AKSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, 18. Yüzyıl Sturm und Drang ve Aydınlanma Döneminde geleneksel mektup yazım kurallarının değişmesi ile birlikte ön plana çıkarak, edebi bir türe dönüşen“Mektup”u, Alman Edebiyat, Sanat ve Bilim tarihinin en önemli isimlerinden Georg Christoph Lichtenberg, Gottfried August Bürger ve Johann Wolfgang von Goethe'nin seçili mektupları üzerinden dil, konu ve stil bağlamında incelemektedir. Özellikle 18. Yüzyılda etkin olan Pietism akımı sayesinde ortaya çıkan Duygusallık ve Arkadaşlık kültü,“Mektup”u salt bir iletişim aracı olmaktan çıkararak dönemin önemli yazarlarının elinde sanatsal ve edebi bir enstrümana dönüştürmüştür. Bu bağlamda çalışmanın amacı, aynı dönemde yaşayan adı geçen bu üç mektup yazarının tür olarak mektup yazımında ortaya koydukları genel stil farklılıklarını inceleyerek dönem içi değişiklikleri panoramik olarak sunmak ve dönem dışı ise Alman edebiyat akımları üzerindeki öncü etkilerini saptamaktır. Çalışmada, mektubun tarihçesinden sonra gelen analiz bölümünde ise geleneksel mektup yazımının sınırlarını aşan ve“Mektup”un bağdaşık yapısı gereği kullanım şekillerinin ilk farklı örneklerini sunan üç mektup yazarından ilki olan Lichtenberg'e yer verilmiştir. Aydınlanma döneminin en önemli temsilcisi ve zamanının en ünlü bilim insanı olarak fizikçi kimliğinden çok“Özdeyişleri”ile tanınan Lichtenberg'in aydınlanma idealleri doğrultusunda Londra'dan yazdığı“Şehir”betimlemelerini içeren üç mektubu incelenmiştir. İkinci olarak ise“Lenore”(1776) eseri ile Sturm und Drang akımının en devrimci temsilcilerinden olan Bürger'in yaşama dair sıkıntılarını, kaygılarını ve yaratım sürecini cesurca aktardığı üç mektubu incelenerek sübjektif yazım tarzı ortaya konmuştur. Üçüncü sırada ise“Genç Wertherin Acıları”ile Sturm und Drang akımının kıvılcımını yakmış, evrensel kimliği ile dünyanın en önemli mektup yazarlarından biri olan Goethe'nin, duygusal yoğunluğunu karşılıklı konuşma formu ile“şimdiki”anı ölümsüzleştirerek aktardığı üç mektubu incelenerek analiz bölümü tamamlanmıştır. Söz konusu yazarların 1767 -1775 yılları arasında yazmış oldukları özel mektup kategorisindeki mektuplar,“alıcının”tarihsel-sosyal kimliği de göz önünde bulundurularak seçilmiştir. Bu doğrultuda, Lichtenberg'in Londra'dan, dönemin önemli yayımcılarından Heinrich Christian Boie'e, yakın dostu ve çalışma arkadaşı Ernst Gottfried Baldinger'e ve uzun yıllar aynı evi paylaştığı ve yayın evi sahibi aile dostu Johann Christian Dieterich'e göndermiş olduğu mektuplar seçilmiştir. Bürger'in ise hamisi ve mentörü Johann Wilhelm Ludwig Gleim'e, dostu ve yayımcısı olan Heinrich Christian Boie'e ve önemli bir edebi topluluk olan Göttinger Hainbund'a yazmiş olduğu mektuplar seçilmiştir. Son olarak ise Goethe'nin Leibzig'de genç bir öğrenciyken tanışıp dost olduğu ve özellikle duygusal ilişkilerini anlattığı Ernst Wolfgang Behrisch'e,“Werther”Romanının kahramanı Lotte'nin yani Charlotte Buff'un eşi Johann Christian Kestner'e ve“Werther”romanı yayınlandıktan sonra yayımcı Boie aracılığı ile gizli bir hayranı olarak tanıştığı ve hiç yüz yüze gelmediği Augusta Louise Gräfin zu Stolberg-Stolberg'e yazdığı mektupları seçilmiştir. Seçilen bu mektuplar vasıtasıyla çalışma, söz konusu üç mektup yazarının sübjektif“ben”bakış açısı ile“görme”ve“görünür olma”hallerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyses the“Letter”, which transformed into a literary genre, emerging with the changing of traditional letter writing rules, in the 18th century - Sturm und Drang and Enlightenment Period, in terms of language, topic and style through the selected letters of three prominent figures, Georg Christoph Lichtenberg, Gottfried August Bürger, and Johann Wolfgang von Goethe, of German Literature, Art and Science History. Especially, the cult of Sentimentality and Friendship, which emerged thanks to the movement of Pietism, which was influential in the 18th century, transformed the“Letter”from a mere communication tool into an artistic and literary instrument, in the hands of prominent writers of this period. In this context, the aim of this study is to present a panoramic view of the periodical changes by examining the general stylistic differences among these three letter writers existing of the same letter writing period and to determine their pioneering influences on German literary movements beyond their time. In the analysis section following a historical overview of the letter, the study focuses on the first of the three letter writers, which transcends the traditional limits of letter writing and presents the first different examples of the usage forms of the“Letter”due to its associative structure, Lichtenberg. Recognized more for his Aphorisms than as a physicist, Lichtenberg, the most important representative of the Enlightenment era and the most famous scientist of his time, is examined through his three letters containing descriptions of London, written in line with Enlightenment ideals. Secondly, the study delves into Bürger, one of the most revolutionary representatives of the Sturm und Drang movement with his work“Lenore”(1776), analyzing three letters in which he boldly articulates his life's struggles, anxieties, and creative process, revealing a subjective writing style. In the third place, the analysis section was completed by examining the three letters of Goethe, one of the most prominent letter writers in the world with his universal identity, who lit the spark of the Sturm und Drang period with“The Sorrows of Young Werther”, in which he conveyed his emotional intensity by immortalizing the present moment with the form of conversation. The letters in the category of“Private Letter”written by the authors in question between 1767 and 1775 were selected by taking into consideration the historical-social identity of the recipient. In this regard, the letters that Lichtenberg sent from London to Heinrich Christian Boie, one of the prominent publishers of the period, to his close friend and colleague Ernst Gottfried Baldinger, and to Johann Christian Dieterich, a family friend with whom he shared the same house for many years and who owned a publishing house, were selected. As for Burger, the letters to his patron and mentor Johann Wilhelm Ludwig Gleim, his friend and publisher Heinrich Christian Boie, and the Göttinger Hainbund, an important literary community, were selected. Finally, from Goethe's letters to Ernst Wolfgang Behrisch, whom he met and befriended when he was a young student in Leipzig and whom he told especially his emotional relationships, to Johann Christian Kestner, the Husband of“Lotte”, the heroine of the novel“Werther”, namely Charlotte Buff, and after the Novel“Werther”was published, his letters written to Augusta Louise Gräfin zu Stolberg-Stolberg, whom he met as a secret admirer through the publisher Boie and whom he had never met face to face, were selected. Through these letters, this study reveals the perspectives of“seeing”and“being seen”through the subjective“I”of these three letter writers.