Eleştiri hakkı kapsamında sosyal medyada hakaret suçu
Crime of defamation on social media in the context of right to criticize
- Tez No: 867579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ERGÜNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Sosyal medyanın ortaya çıkışıyla insanların istedikleri zaman, coğrafi sınırlamalara bağlı olmaksızın, istedikleri kişiyle iletişim kurmalarına imkân tanınmıştır. Bu durum, gelişen teknolojiyle ifade özgürlüğünün kapsamını belirlemeyi zorunlu kılmıştır. İfade özgürlüğünün kapsamının belirlenebilmesi için öncelikle sınırlamaları belirlenmelidir. İfade özgürlüğünün temelinde bulunan eleştiri, bu sınırlamanın belirlenmesinde önemli bir unsurdur. Eleştiri hakkının sınırının aşılması, TCK'nın 125. maddesinde düzenlenen hakaret suçunu oluşturmaktadır. Sosyal medyada en çok işlenilen suçlardan biri olan hakaretin değişen teknolojiyle birlikte nasıl işleneceği ve cezalandırılabilirliği konusunda sorunlar ortaya çıkmıştır. Tezimizde, ifade özgürlüğünün genel ilkelerine değinilerek eleştiri hakkı kavramı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi içtihatlarıyla incelenmiştir. Sosyal medya ve internet ile ortaya çıkan çevrimiçi ifade özgürlüğünün kapsamı belirlenmiş, son olarak sosyal medyada hakaret suçunun işleniş şekilleri hakaret suçunun genel özellikleriyle beraber açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the emergence of social media, people have been given opportunity to communicate with whomever they want, whenever they want, regardless of geographical limitations. This situation made it necessary to determine the scope of freedom of expression with the developing technology. In order to determinete scope of freedom of expression, its limitations must first be determined. Criticism, which is the basis of freedom of expression, is an important element in determining its limitations. Exceeding the limit of the right to criticize constitutes the crime of libel regulated in the Article 125 of the Turkish Penal Code. Problems have arisen about how libel, which is one of the most committed crimes on social media, will be committed and punished with the changing technology. In our thesis, the concept of the right to criticize has been examined with the jurisprudence of the European Court of Human Rights and Turkish Constitutional Court, by referring to the general principles of freedom of expression, the scope of the online freedom of expression that emerged with social medai and internet has been determined, and finally, the ways in which the crime of libel is committed in the social media has been tried to explained together with the general characteristics of the crime.