Yönetici hemşirelerde dijital liderlik ölçeği geliştirme çalışması
Development of the digital leadership scale in nurse managers
  1. Tez No: 867608
  2. Yazar: MERYEM TUTUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırma“Yönetici Hemşirelerde Dijital Liderlik Ölçeği”geliştirilmesi amacıyla metodolojik yöntemle gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Ankara il merkezinde bulunan iki kamu hastanesi, beş üniversite hastanesi, iki özel hastane olmak üzere toplam dokuz hastanede çalışan 400 yönetici hemşire oluşturdu. Literatür taraması yapılarak 35 maddelik soru havuzu oluşturuldu. Araştırma verileri, Ağustos 2023-Ekim 2023 tarihleri arasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Yönetici Hemşirelerde Dijital Liderlik Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Science, free trial versiyon) ve AMOS 21 (free trial versiyon) programları kullanılarak 35 maddelik“Yönetici Hemşirelerde Dijital Liderlik Ölçeği”nin geçerlik-güvenirlik analizleri yapıldı. Ölçek taslağı kapsam ve dil geçerliği için uzman görüşüne sunuldu. Uzman görüşü sonrasında Kapsam Geçerlik İndeksi 0,94 olarak belirlendi ve analize 35 madde ile devam edildi. Yüzey geçerliği için evrenle aynı özellikleri taşıyan ancak evrene dahil edilmeyen 40 kişilik gruba ön/pilot uygulaması yapıldı ve gruptan alınan geri bildirimlerde anlaşılmayan madde olmadığı görüldü. Bu aşamada ölçekten madde toplam korelasyonu düşük olduğu için bir madde çıkarılarak ölçek 34 madde ile yönetici hemşirelere uygulandı. Ölçeğin yapı geçerliğine yönelik analizler yapıldı. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin 27 maddeden oluştuğu ve toplam varyansın % 61,176'sını açıklayan 4 faktörlü (dijital vizyon oluşturmak, yeniliğe odaklanmak, dijital anlamda kendini geliştirmek, dijital anlamda hastaları geliştirmek) bir yapıya sahip olduğu bulundu. Ölçeğin doğrulayıcı faktör analizinde uyum iyiliği indeksi değerlerinin kabul edilebilir seviyelerde olduğu ve yakınsak ve ıraksak geçerliğinin sağlandığı belirlendi. Güvenirlik analizinde ölçeğin Cronbach Alpha katsayısı toplam ölçek için 0,941, Spearman-Brown güvenirlik katsayısının 0,965 ve Guttman Split-Half güvenirlik katsayısının 0,963 olduğu saptandı. Ölçeğin zamana karşı test-tekrar test analizinde iki ölçümün puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde fark olmadığı (p>0,05) belirlendi. Sonuç olarak“Yönetici Hemşirelerde Dijital Liderlik Ölçeği”nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olarak kullanılabileceği saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with a methodological approach to develop the“Digital Leadership Scale for Nurse Managers.”The population of the study consisted of 400 nurse managers working in nine hospitals in Ankara province, including two public hospitals, five university hospitals, and two private hospitals. A pool of 35 items was created through a literature review. Research data were collected between August 2023 and October 2023 using the“Introductory Information Form”and the“Draft of Digital Leadership Scale for Nurse Managers.”The validity and reliability analyses of the 35-item“Draft of Digital Leadership Scale for Nurse Managers”were performed using SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Science) and AMOS 21 programs. The scale draft was presented to experts for content and language validity. After expert opinions, the content validity index was determined to be .94, and the analysis continued with 35 items. For surface validity, a pre/pilot application was conducted on a group of 40 individuals with similar characteristics to the population but not included in the population. It was observed that there were no items that were not understood based on the feedback received from the group. At this stage, due to the low total correlation of one item from the scale, the item was removed, and the scale was applied to nurse managers with 34 items. As a result of the exploratory factor analysis, it was found that the scale consisted of 27 items and had a four-factor structure (creating digital vision, focusing on innovation, self-improvement in digital terms, and developing patients digitally), explaining 61.176% of the total variance. The confirmatory factor analysis of the scale determined that the goodness-of-fit index values were at acceptable levels, and both convergent and discriminant validity were achieved. In the reliability analysis, it was found that Cronbach's alpha coefficient for the total scale was .941, the Spearman-Brown reliability coefficient was .965, and the Guttman Split-Half reliability coefficient was .963. In the test-retest analysis of the scale over time, it was determined that there was no significant difference between the mean scores of the two measurements (p>.05). As a result, it was concluded that the“Digital Leadership Scale for Nurse Managers”can be used as a valid and reliable measuring tool.