Sosyal bilgiler ders kitaplarının açık fikirlilik bağlamında incelenmesi
Scrutinizing social studies textbooks in the context of open-mindedness
- Tez No: 867610
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCENK HAMARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Açık fikirlilik, eğitilmiş zihinlerin ayrılmaz parçası olarak eğitim felsefecileri ve eğitimciler arasında kabul görmektedir. Dolayısıyla açık fikirliliği dışlayan ya da içermeyen politikalar, eğitim materyalleri ve geliştirmeye çalışmayan eğitimciler kınamaya maruz bırakılmaktadır. Ancak açık fikirliliğe dair bu ilgi beraberinde eğitim felsefecileri ve eğitimcileri“açık fikirliliğin doğası”,“öğrencilerde nasıl geliştirilebileceği”,“gerçekten ne olduğu”gibi temel soruları sormalarını da beraberinde getirmiştir. Bazı eğitim felsefecileri bu soruları araştırırken açık fikirliliği eleştirel zihinlerin, çatışma engellemek ve çözmek için gerekli olan değişimin anahtarı olarak görürken, kimileri de zihnin kapılarını aralamanın istenmeyen misafirleri de beraberinde getirebileceği endişesini dile getirmiştir. Sonuç olarak açık fikirlilik ve eğitim ilişkisi üzerindeki tartışmalar sınırların netleşmesini engellemektedir. Böylece eğitim politikalarının veya materyallerini kınamak için acele etmek hatalı hale gelmektedir. Yine de tüm endişelere rağmen açık fikirlilik, eğitimin temel ve vazgeçilmez bir kavramı olarak öğrencilerin ahlaki ve epistemik yaşamlarındaki yerini korumaya devam etmektedir. Çünkü üzerindeki tüm tartışmalara rağmen açık fikirlilik, zihni yabancı seslere açmaktan çok daha fazlasını vaat eder ve eleştirel düşünmenin önemli bir bileşenini oluşturur. Bu temel kabule rağmen açık fikirlilik ve eğitim arasındaki ilişki, büyük endişeler taşıyan ve onu eğitim içerisinde yeniden tanımlamak isteyen korku çığırtkanları ile eğitimdeki konumunu ekstrem idealler üzerine inşa etmiş iyimserciler arasındaki tartışma, eğitim ve açık fikirlilik ilişkisini inceleyen çalışmalar oluşturmak için fırsat yaratmaktadır. Bu sebeple bu çalışma, açık fikirlilik ve eğitim ilişkisini, açık fikirliliğin doğası, yarattığı endişeler ve öğrencilerde nasıl geliştirebileceği yönünden ele alırken, korku çığırtkanları ve iyimserler arasında bir yerde açık fikirliliğin ideal-olmayan“gerçek”dünyadaki konumunu bir vatandaş yetiştirme dersi olan sosyal bilgiler dersi üzerinden araştırmayı amaçlamaktadır. Bunu başarabilmek için bu tezde doküman analizine başvurulmuştur. Doküman analizi lensinden sosyal bilgiler ders kitabının açık fikirliliği geliştirmedeki konumu, açık fikirlilik üzerindeki tartışmalardan elde edilmiş bir kriter listesi ile soruşturulur ve eğitim materyallerimizi eleştirmemiz için gerçekçi bir yaklaşım sunmayı hedefler. Buna göre açık fikirlilik üzerindeki tartışmalar ideal epistemik dünyalarda gerçekleştirilmiş, dolayısıyla, eğitimin çalıştığı ideal olmayan düzlemlerde karşılık bulamamıştır. Bunu aşabilmek, eğitim politikalarımızı ve materyallerimizi doğru oluşturabilmek için açık fikirliliğin ne olduğu, nasıl geliştirilebileceği gibi sorulardan damıtılmış cevaplar Sosyal Bilgilerin öğrenciyi iyi vatandaşlığa ve yaşama hazırlamaya dair ne durumda olduğunu ve ne yapması gerektiğine dair soruları cevaplamak için kullanılır. Sonuç olarak bu çalışma, açık fikirliliğin sosyal bilgiler için ne anlam ifade ettiğini ve bu anlama ulaşmadaki durumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda sosyal bilgiler 6. sınıf ders kitabı açık-fikirlilik üzerine yürütülen tartışmalardan elde edilmiş AFUK (açık-fikirliliğe uygunluk kriteri) maddeleri kapsamında ele alınmış ve MEB (2023, s. 14-15) bulunan etkinlik ve metinler gibi açıkfikirliliği teşvik etmeye doğrudan uygun içerikler olduğu gibi MEB (2023, s. 167)'de olduğu gibi açık-fikirliliği teşvik etmeye uygun ancak bunu başarabilmesi için sosyal bilgiler öğretmenlerinin çabasına ve dikkatine ihtiyaç duyulan içeriklerin olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Open-mindedness is accepted among educational philosophers and educators as integral to educated minds. Therefore, policies, educational materials that exclude or do not include open-mindedness, and educators who do not try to develop it are subject to condemnation. However, this interest in openmindedness has also led educational philosophers and educators to ask basic questions such as“the nature of open-mindedness”,“how it can be developed in students”and“what it is”. While some philosophers of education investigating these questions, see open-mindedness as the key to critical minds and the change required to prevent and resolve conflict, others have expressed concern that opening the doors of the mind may bring with it intruder. Consequently, discussions on the relationship between open-mindedness and education prevent the boundaries from becoming clear. Thus, it becomes improper to rush to condemn educational policies or materials. Nevertheless, despite all the concerns, open-mindedness maintains its place in students' moral and epistemic lives as a fundamental and indispensable concept of education. Because, despite all the debates about it, open-mindedness promises much more than opening the mind to foreign voices and constitutes an important component of critical thinking. Despite this basic acceptance, the debate between open-mindedness and education, between fearmongers who have great concerns and want to redefine it within education, and optimists who have built their position in education on extreme ideals, creates an opportunity to create studies examining the relationship between education and open-mindedness. While this study deals with the relationship between open-mindedness and education in terms of the nature of open-mindedness, thence, the concerns it creates, and how it can develop in students, it aims to investigate the position of open-mindedness in the non-ideal“real”world, somewhere between fearmongers and optimists, through a social studies course, which is a citizen training course. To achieve this, document analysis was used in this thesis. Through the lens of document analysis, the position of the social studies textbook in promoting open-mindedness is scrutinized with a list of criteria derived from debates on open-mindedness and aims to offer a realistic approach to critique our educational materials. Accordingly, discussions on openmindedness took place in ideal epistemic worlds and, therefore, could not find a response in the non-ideal planes where education operates. To overcome this and to create our educational policies and materials properly, answers distilled from questions such as what open-mindedness is and how it can be promoted are used to answer questions about the status of Social Studies in preparing students for good citizenship and life and what they should do. As a result, this study aims to reveal what open-mindedness means for social studies and its status in reaching this meaning. Concordantly, the social studies 6th-grade textbook has been discussed within the scope of OMEC (Open-Mindedness Eligibility Criteria) articles obtained from the discussions on open-mindedness and aims to encourage open-mindedness, such as activities and texts found in the Ministry of Education (2023, p. 14-15). While there are directly suitable contents, as in the Ministry of Education (2023, p. 167), it has also been seen that there are contents that are suitable for encouraging open-mindedness, but require the effort and attention of social studies teachers to achieve this.