Ergenlerde sınır kişilik özellikleri ile psikoz benzeri yaşantılar: Nörobiliş, sosyal biliş ve duygu düzenlemenin mediyatör etkisi
Borderline personality traits and psychotic-like experiences in adolescents: The mediating role of neurocognition, social cognition and emotion regulation
  1. Tez No: 867626
  2. Yazar: MÜGE MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÇÖP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Çalışmamız kız ergenlerde Borderline Kişilik Bozukluğu'nun (BKB) nörobilişsel ve sosyal bilişsel yönüne ve eşlik eden duygu düzenleme güçlükleri ve bunların psikoz benzeri yaşantılar ile ilişkisine ışık tutmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmaya 12-18 yaş arası, araştırmacı tarafından DSM 5'e dayalı klinik görüşme sonrası BKB açısından riskli görülen, çalışmaya katılma kriterlerini karşılayan ve BKÖÖ-ÇEF ölçeğinden 69 puan ve üzeri alan 50 kız ergen ile yaş olarak eşleştirilmiş, klinik görüşme sonrası BKB açısından riskli görülmeyen, çalışmaya katılma kriterlerini karşılayan ve BKÖÖ-ÇEF ölçeğinden 69 puan altı alan 50 kız ergen dahil edildi. Araştırmacı tarafından tüm katılımcılara ve ebeveynlerine Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (K-SADS) uygulandı. Sosyodemografik veri formu, Toplumda Psişik Yaşantıları Değerlendirme Ölçeği Çocuk Formu (CAPE), Çocuk ve Ergenler için Depresyon Ölçeği (CDI), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DERS), Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği-Ergen Formu (YİÖ) doldurmaları istendi. Araştırmacı tara-fından tüm katılımcılara Gözler Testi Çocuk Formu, Gaf Testi, Wisconsin Kart eşle-me Testi (WKET) ve Stroop Testi TBAG formu uygulandı. Ölçek ve test sonuçları gruplar arasında karşılaştırıldı. Ek olarak Borderline Kişilik Özellikleri yüksek gruba mediyatör analizi uygulanarak Borderline Kişilik özellikleri ile psikoz benzeri yaşantılar arasındaki ilişkide test ve ölçek sonuçlarının aracı etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to shed light on the neurocognitive and social cognitive aspects of Borderline Personality Disorder (BPD) in female adolescents, as well as the accompanying emotion regulation difficulties and their relationship with psychotic-like experiences. Materials and Methods: This study included 50 female adolescents aged 12-18 who were deemed at risk of Borderline Personality Disorder (BPD) based on a DSM-5-based clinical interview conducted by the researcher. These adolescents met the criteria for participation in the study and scored 69 or higher on the Borderline Personality Features Scale for Children (BPFSC). Additionally, the study included 50 age-matched female adolescents who were not deemed at risk of BPD based on the clinical interview, met the criteria for participation in the study, and scored below 69 on the BPFSC. The Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version (K-SADS) was administered to all participants and their parents by the researcher. Participants were asked to complete the sociodemographic data form, The Community Assessment of Psychic Experiences (CAPE) Child Form, the Child Depression Inventory (CDI), the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), and the Reflective Functioning Scale-Adolescent Form (RFS). The researcher administered the Child Form of the Reading the Mind in the Eyes Test, the Faux Pas Test, the Wisconsin Card Sorting Test (WCST) and the Stroop Test TBAG form to all participants. The results of the scales and tests were compared between the groups. Additionally, a mediator analysis was conducted on the high Borderline Personality Features group to investigate the mediating effects of test and scale results on the relationship between Borderline Personality Features and psychotic-like experiences.