Ergen ebeveyn iletişiminde çatışma çözmeye yönelik grup çalışması örneği
Example of group work for conflict resolution in adolescent parent communication
  1. Tez No: 867627
  2. Yazar: CEMİLE AKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEZEN SERPEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmanın amacı; ergen ebeveyn iletişiminde çatışma çözmeye yönelik, ergen ve ebeveynlerinin katılımıyla gerçekleştirilen paralel grup çalışmasının, katılımcıların çatışma çözme becerileri üzerine etkisini incelemektir. Araştırma, tamamen nitel desende kurgulanmış sosyal hizmet odağında gerçekleştirilen bir paralel grup müdahalesidir. Bu amaç doğrultusunda ergen ebeveyn iletişiminde çatışma çözmeye yönelik 8 oturumluk ergenler, anneleri ve babaları için ayrı ayrı grup çalışmaları tasarlanmıştır. Grup çalışmaları öncesinde ve sonrasında aile görüşmeleri yapılmıştır. Paralel grup çalışması öncesi yapılan aile görüşmeleri ergen ebeveyn iletişimindeki çatışma unsurlarını, ailenin çatışma çözme yöntemlerini anlamaya yönelik iken, paralel grup çalışması sonrası yapılan aile görüşmeleri grup çalışmalarının etkililiğini değerlendirmeye yöneliktir. Aile görüşmelerine anne baba ve ergen birlikte katılmıştır. Paralel grup çalışması sonuçları yapılan süreç analizi ve MAXQDA 2022 programı kullanılarak yapılan tematik analiz ile ortaya çıkmıştır. Yapılan paralel grup çalışması analizinde aile içi iletişimi etkileyen faktörler, beklentiler, güçlenme ve duygular/hisler olmak üzere 4 temel tema belirginleşmiştir. Bu sonuçlar göstermektedir ki; ergen ebeveyn iletişiminde çatışma çözmeye yönelik tasarlanan paralel grup çalışması, iletişimi etkileyen aile içi faktörlerin konuşulmasına, üyelerin beklentilerini, duygu ve düşüncelerini açıkça ifade edebilmesine olanak sağlamıştır. Katılımcılar, oturumlar sırasında açık uçlu bir diyalog ortamında ortak deneyimlerini keşfetmiş, işlevsel olmayan düşünce, duygu ve düşüncelerini fark etmiştir. Paralel grup çalışmasının son oturumlarında alınan geri bildirimler ve grup çalışmaları sonrasında yapılan aile görüşmeleri, yapılan paralel grup müdahalesinin üyelere aile içi iletişimde çatışma çözme becerisi kazandırdığı, etkili iletişim becerileri ve problem çözme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olduğunu göstermektedir. Ergen ebeveyn iletişiminde işlevsel olmayan konuların çözülmesi ergenin, ebeveynin, aile sisteminin ve ailenin içinde bulunduğu toplum sisteminin refah düzeyini artıracaktır. Bu sebeple çalıştığı müracaatçı grubunun refah düzeyini artırmak temel hedeflerinden biri olan sosyal hizmet odağında ergen ebeveyn çalışmalarının yapılması önem teşkil etmektedir. Bu çalışmanın sadece sosyal hizmet uygulayıcılarına değil aile ve ergen çalışmaları yapan meslek grupları için kaynak olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to examine the effect of a parallel group work conducted with the participation of adolescents and their parents on conflict resolution skills in adolescent-parent communication. The research is a parallel group intervention planned in a completely qualitative research design and carried out with a focus on social work. For this purpose, 8-sessions group works were designed separately for adolescents, their mothers and fathers to resolve conflict in adolescentparent communication. Family interviews were held before and after the group works. While the family interviews conducted before the parallel group work are aimed at understanding the conflict factors in adolescent-parent communication and the family's conflict resolution methods, the family interviews conducted after the parallel group work are aimed at evaluating the effectiveness of the group works. Parents and the adolescent attended the family interviews together. The results of the parallel group work were assess through process analysis and thematic analysis using the MAXQDA 2022 programme. In the parallel group study analysis, 4 basic themes became evident: factors affecting intrafamily communication, expectations, enpowerment and feelings. These results show that; the parallel group study designed to resolve conflict in adolescent-parent communication allowed the family factors affecting communication to be discussed and the members to clearly express their expectations, feelings and thoughts. During the sessions, participants explored their common experiences in an open-ended dialogue environment and realized their dysfunctional thoughts, feelings and thoughts. The feedback received in the last sessions of the parallel group work and the family interviews held after the group works show that the parallel group intervention provided the members with conflict resolution skills in family communication and helped them develop effective communication skills and problem-solving skills. Resolving dysfunctional issues in adolescent-parent communication will increase the welfare level of the adolescent, the parent, the family system and the social system in which the family is located. Which is why; It is important to conduct studies on adolescent parents with a focus on social work, which is one of the main goals of increasing the welfare level of the client group it works with. It is thought that this study can be a resource not only for social workers but also for professional groups working on family and adolescents.