Push and pull factors in international students' decision-making processes: Case of Somali students in Türki̇ye
Uluslararası öğrencı̇lerı̇n karar verme süreçlerı̇nde ı̇tme ve çekme faktörlerı̇: Türkı̇ye'dekı̇ Somalı̇lı̇ öğrencı̇ler
- Tez No: 867632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR AYDIN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Uluslararası öğrenci hareketliliği son çeyrek yüzyılda dört kat artmıştır. Türkiye ise, aynı dönemde kayda değer bir sıçrama göstererek uluslararası öğrenci girişinde yirmi katlık bir artış yaşamıştır. Bu tez, Somalili öğrenci göçünü, çok çeşitli faktörlerin söz konusu olduğu dikkate değer bir vaka olarak ele alarak, bu öğrencilerin neden ve nasıl Türkiye'ye geldiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Göç ve uluslararası öğrenci hareketliliği literatüründen faydalanan çalışma, uluslararası öğrencilerin karar verme süreçlerini makro, mikro ve mezo düzeylerde incelemektedir. Bu araştırma, 'küresel merkezde öne çıkan destinasyonlara odaklanan mevcut araştırmaların sunduğu teori ve çerçevelerden faydalanmakla birlikte, analitik amaç, gelişmekte olan bir ev sahibi ülkenin Somalili öğrencilerin gözünde nasıl hızla uygun bir seçeneğe dönüştüğünü ortaya koymaktır. Ampirik analiz, Somali kökenli otuz öğrenciyle yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Bulgular, göç öncesi faktörlerin makro düzeyde tüm öğrenciler için ortak olduğunu ortaya koymaktadır. Özel okul öğrencileri iş beklentileri ve aile etkisi gibi mikro düzeydeki faktörlerden etkilenirken, devlet okulu öğrencileri mezo düzeydeki faktörlerden etkilenmiştir. Türkiye'nin makro düzeydeki politikalarının ve mezo düzeydeki kolaylaştırıcı kurumlarının her iki grup için de etkili olduğu görülmüştür. Uluslararası öğrencileri rasyonel tüketiciler olarak gören piyasa odaklı varsayımların aksine, uluslararası eğitim sisteminin periferisinde yer alan öğrencilerin karar verme süreçlerine hem kısa hem de uzun vadeli planlarını şekillendirdiği iddia edilen fayda maksimizasyonunu engelleyen sınırlı bilgi ve çeşitli zorluklar etki etmiştir.
Özet (Çeviri)
International Student Mobility (ISM) has increased four times over the last quarter-century. Meanwhile, showing a remarkable leap, Türkiye has experienced a twenty-time increase in international student inflow. Somali student immigration is a worth-considering case, where a wide range of factors are underway, and this thesis aims to examine why and how these students ended up in Türkiye. Drawing on the literature on migration and ISM, this study analyzes the decision-making processes of international students at the macro, micro, and meso-levels. Although the research benefits from the theories and frameworks offered by the extant research which has focused on the popular destinations at the 'global center', the analytical purpose is to reveal how an emerging host country has turned into a viable option rapidly in the eyes of the Somali students. The empirical analysis is based on semi-structured, in-depth interviews with 30 students of Somali origin. The findings reveal that macro-level pre-migration factors were common to all students. While private school students were influenced by micro-level factors such as job prospects and family influence, public-school students were influenced by meso-level factors. Türkiye's policies at the macro-level and facilitating institutions at the meso-level were found to be effective for both groups. Contrary to market-driven assumptions that consider international students as rational consumers, the decision-making processes of these students who were at the periphery of the international education system were marked by limited information and various challenges that impede the alleged utility maximization in both short and long-term plans.